Murtud süda ei ole tühiasi: viis olulist sammu südamevalust ülesaamiseks
Lahkuminekud on rasked ja valu, mis maha jääb, võib teinekord halvata kogu elu. USA professor ja maailma ühe vaadatuima TED seminari ettekande „Power of vulnerability“ autoritest Brené Brown on öelnud, et murtud südametega inimesed on meie hulgas ühed kõige julgemad — sest nad julgesid armastada.
Me kõik oleme kunagi olnud olukorras, kus „diagnoosiks“ saab panna murtud süda. Mõtete halvatus ja emotsionaalne piin, mida murtud süda põhjustab, ei lase meil tunda ennast sugugi hästi, pigem vastupidi — elu paistab täiega nõme, sel nagu polegi mõtet enam. Samas kui tead, mis on murtud südame taga ehk kuidas asjad omavahel seotud, siis on sellega ehk kergem toime tulla. Miks on siis südame murdumine nii raske ja kas saab asja omale kergemaks teha?
Mitmed uuringud on tõestanud, et emotsionaalne piin, mis lahkumineku järel tekib, on võrreldav heroiinisõltlase võõrutusnähtudega. Neuroloogid on uurinud lahkuläinud inimese aju ja teinud muude nähtude põhjal kindlaks, et ajus aktiveeruvad siis täpselt need osad, mis neil, kes läbivad võõrutusravi. Lihtsamalt väljendudes võibki väita, et kui armastus on sõltuvus, siis murtud süda on võõrutus. Võõrutus endisest partnerist.
Nii nagu narkosõltlane otsib järgmist laksu ja teeb selleks teinekord hulle tükke, võid lahkumineku järel järsku avastada, et teed midagi sarnast ehk seda, mida sa tavaolukorras ei teeks. Sest su emotsionaalne keha vajab lihtsalt seda „laksu“. Sa jälgid salamisi sotsiaalmeedia kaudu, mida su eks teeb, kellega on, kus käib. Või saadad talle sõnumeid lootuses, et ta vastab, kas või midagigi. Kui teil oli ühiseid tuttavaid, siis püüad võimalikult suurt ükskõiksust üles näidates uurida, kuidas su eksil läheb. See on võõrutuse üks pahupooli, samas vägagi inimlik, ent kui sa nende tegevustega jätkad, siis lükkad paranema hakkamist lihtsalt edasi.