Kreemid ja tabletid nende vastu ei aita – mis aga aitab veenilaiendite vastu?
Veenilaiendid on krooniline sidekoehaigus. Nende vältimiseks ei anna küll palju teha, kuid sellest hoolimata ei pea jalgadele tekkinud inetu veenivõrgustiku või kobrutava laiendiga leppima. Jalgade ilu on võimalik taastada — tuleb ainult sobiv ravimeetod ja kirurg leida.
Ida-Tallinna keskhaigla veresoontekirurg Veronika Palmiste on tegelenud juba üle 10 aasta patsientidega, kellele teevad muret veenilaiendid. Tema vastuvõtule jõuavad enamasti need, kel soov veenilaienditest kirurgilisel teel vabaneda, sest nagu dr Palmiste ise ütleb, ei ole mõtet veenilaiendeid kirurgile lihtsalt niisama näitama tulla.
Veenilaiendid võivad ohustada kõiki, umbes pooltel meist on soodumus nende tekkeks. Seda näeb ka lähisugulaste pealt — kui vanematel pereliikmetel on veenilaiendid, on need ka teil tulevikus suurema tõenäosusega. „Veenilaiendeid ei ole võimalik kuidagi ära hoida, kuid kindlasti saab tervisliku toitumise, ülekaalu vältimise ning aktiivse eluviisiga lükata nende tekkimise veidi kaugemale. Küll aga ei soodusta veenilaiendite kujunemist näiteks kontsakingade kandmine, saunas käimine, tunde järjest püsti seismine või jalg üle põlve istumine,“ kinnitab veresoontekirurg.
Peale geenide on oma osa ka hormonaalsel tasakaalul. Nii teismeeas, raseduse ja imetamise ajal kui ka üleminekueas ohustavad veenilaiendid naisi enam kui muidu. Dr Palmiste kinnitab, et jalgade ilu nimel tasub raseduse ajal kanda kompressioonsukki, veresoontekirurgi poole on aga mõtet pöörduda pärast imetamise lõppu — kui hormonaalne tasakaal organismis on taastunud.
Loomulikult ohustavad veenilaiendid ka mehi, kuid kuna nende jalgu katab tihedam karvastik, siis on ka veenid vähem märgatavad — see aga ei tähenda, et mehi veresoontekirurgi vastuvõtul ei käiks...