Ära ole ohver: mis on passiiv-agressiivne käitumine ja kuidas sellise inimesega toime tulla?
Passiiv-agressiivne inimene näib pealtnäha osavõtmatu, kuid ta väljendab oma agressiivsust varjatult. Ta loobib sulle vaikselt kaikaid kodaratesse ja tema allasurutud viha kandub sinule üle. Ajapikku hakkad tundma end halvasti ja vihasena. Ühel hetkel küsib ta sinult “mis sind nii närvi ajab?” ja hakkab süüdistama sind vihas, mille ta ise on provotseerinud.
Passiiv-agressiivne inimene on oma suhtes enamasti kaassõltuv. Tõenäoliselt on tal sügaval sisimas madal enesehinnang ning tal on tugev kontrollivajadus. Sellise inimesega koos olles ei saa sa isegi aru, kuidas ta sind ahistab, sest passiv-agresiivne partner väljendab oma vaenlikkust peenelt varjatud ja manipuleerival moel. Sellises suhtes on lahkhelid kerged tekkima ja intiimsus kiire kaduma.
Passiiv-agressiivne inimene on sisimas vaenulik, kuid avatult ta seda väljendada ei julge. Sageli tuleneb passiiv-agressiivne käitumine sellest, et inimene ei leia paarisuhtest, õpingutest või oma tööst rahuldust, ent on neist väga sõltuv. Passiiv-agressiivsele inimesele on iseloomulikud näiteks sellised käitumismustrid:
rutiinsete ülesannete täitmisest kõrvale hiilimine;
kaeblemine, et temast ei saada aru või teda ei väärtustata;
sage mossitamine ja suur vaidlushimu;
põlgus tähtsamal positsioonil olevate inimeste vastu;
kadedus edukamate inimeste suhtes;
pidev kaebamine oma halva õnne üle;
vaenulik trotslikkus, mis vaheldub kahetsusega.
Passiiv-agressiivsuse tunnusjooned
Passiiv-agressiivse kaaslasega on võimatu pidada ausat ja konstruktiivset vestlust, sest asjad ei saa lahendatud. Nad ütlevad "jah", kuid nende käitumine peegeldab sootuks vastupidist. Nad püüavad sihilikult...