Kas tead, millises vanuses tuleb minna rinnavähiuuringutele, PSA-testi tegema või kui tihti peab käima kopse ja südant kontrollimas?
Mida rohkem loed mitmesugustest haigustest, seda ärevamaks muutud. Iial ei tea, mis tõbi võib sinu kehas vaikselt varitseda. Et paljud haigused on õigel ajal jaole saades kergemini ravitavad, pead sa lihtsalt teadma, millal see õige aeg kätte jõuab.
Kui lapsuke ilmale tuleb, tehakse talle kohe esmased uuringud, et rasked haigused aegsasti avastada. Edasi hoiavad lapse käekäigul silma peal nii lasteaia kui ka kooli tervishoiutöötajad, vajalike vaktsiinide eest hoolitseb riiklik vaktsineerimiskava. Ent niipea, kui keskharidusasutuse uksed noore inimese selja taga sulguvad, sõltub kontroll tema tervise üle valdavalt tema enese teadmistest, tarkusest ja vastutusvõimest. Millal siis minna arsti juurde ja mida millises vanuses on tark lasta kontrollida?
Perearst dr Iris Koort on oma töös märganud, et liigagi sageli loodetakse ainult arstile — et arst jälgib ja teab kõike, saab kogu terviseinfo digiloost ning vastutus patsiendi hea käekäigu eest lasub just tohtril. „Seni, kuni meil ei saadeta veel mobiilile teateid, et sul on aeg vererõhku mõõta või et juba aastaid pole üht või teist analüüsi tehtud, tuleb endal vastutus võtta,“ tõdeb dr Koort.
Arsti vaatevälja satub muidu terve täiskasvanu tõenäoliselt gripihooajal, ent siis on ka perearstil kiire ning tal ei ole võimalik süveneda kõigisse terviseprobleemidesse. Kui tunned millegi pärast veel muret, siis palu endale kindlasti üks vastuvõtuaeg lisaks kirja panna.
Edasi loe juba artiklist.