#2 Külmetushaigus ja gripp on üks ja seesama
Külmetushaiguse puhul on iseloomulikud vesine või kinnine nina ja kurguvalu või kurguärritus. Gripp on aga raskema kuluga kui tavaline külmetushaigus. Gripi puhul tekivad sümptomid kiiresti: haigus algab äkki, palavik on kõrgem (üle 38 °C), haige tunneb väsimust ja nõrkust, tal on tugevam lihasvalu ja liigesevalu ning külmavärinad ja peavalu. Lisanduvad kuiv köha, kurguvalu ja hingamisraskused. Seevastu nohu ja märg köha ei ole gripile enamasti iseloomulikud.

#3 Gripivaktsiin kaitseb ka tavalise köha ja nohu vastu
Tegelikult see nii ei ole. Vaktsiin kaitseb ainult gripiviiruste põhjustatud haigestumise eest ega hoia ära kõiki võimalikke palavikuga kulgevaid viirushaigusi. Tavalise viirushaigusega kaasneva köha ja nohu vastu vaktsiin ei aita. Küll aga aitab igasuguste viiruste vastu tihe käte pesemine ja immuunsüsteemi tugevdamine.

#4 Palavikualandajat tuleb võtta kohe, kui kehatemperatuur on 37,3 °C
Palavik on organismi loomulik kaitsereaktsioon, mis aitab haiguse vastu võidelda ning mida ei ole vaja alati ravida. Palavik aeglustab viiruste ja bakterite kasvamist ning paljunemist.
Palavikuks loetakse kehatemperatuuri üle 38 °C. Palavikku tuleb kindlasti langetada, kui see on 38,5 °C ja kõrgem. Nii kõrge palavikuga tahab keha juba jahutamist ning siis ei ole haigel soovitatav juua sooje jooke, vaid eelistada jahedamat jooki.

Kui kehatemperatuur on alla 38 °C ning muid sümptomeid nagu valu, krampe või ülemäärast väsimust ei esine, ei ole vaja hakata kohe kehatemperatuuri alandama. Oluline on juua piisavalt vedelikku, et keha viirusest n-ö puhtaks pesta, magada ja anda organismile puhkust.

Kui enesetunne on ka 38 kraadist madalama temperatuuriga väga halb, siis võib võtta palavikualandajat. Selleks sobib kas paratsetamool või ibuprofeen.

#5 Mida rohkem ravimeid, seda kiiremini paranen
Vale puha. Külmetushaigus on iseparanev haigus. Mõnikord taanduvad kõik haigusnähud päeva või paari jooksul, enamasti võtab täielik paranemine veidi kauem aega. Ravi on enamasti sümptomaatiline ning sõltub sellest, millised sümptomid domineerivad. Külmetushaiguse sümptomeid on võimalik leevendada, kuid haiguse kestust ravimite ja ravivõtete abil lühendada ei saa. Erand on gripp.

NB! Nn gripiteesid, mis sisaldavad paratsetamooli ja pseudoefedriini, ei tohi võtta koos paratsetamooli ega ka ibuprofeeni sisaldavate peavalutablettidega.

#6 Külmetus- ehk viirushaigus on nakkav vaid esimestel päevadel
Viirushaigus on nakkusohtlik mõni päev enne ja paar päeva pärast haigusnähtude ilmnemist, isegi külmetuse täielikul möödumisel. Viirushaigustesse võib nakatada oma kolleege ja lähedasi juba enne esimeste sümptomite avaldumist. Nakatumisoht on suurim haiguse esimestel päevadel.

#7 Antibiootikumid aitavad külmetushaiguste ja gripi vastu
Enamikku haigusi põhjustavad viirused. Viirustele, nt gripile ja külmetushaigustele, antibiootikumid ei mõju, sest antibiootikumid suudavad tappa vaid baktereid. Antibiootikumid on ravimid, mida kasutatakse ainult bakterite tekitatud infektsioonide raviks.

#8 Külmetus ja sport ei sobi kokku
See pole päris nii. Tuleb lihtsalt jälgida, milliseid harjutusi teha, kuulata oma keha ja mitte end üle koormata. Külmetushaiguse ajal võib jätkata rahulike sportlike tegevustega. Kui palavikku ei ole, aitab organismil kiiremini paraneda mõõdukas treening, näiteks kõndimine vabas õhus või jooga.

Kerge palavik ja köha tähendavad, et mõneks ajaks tuleb kehal puhata lasta. Isegi kui kurk ainult kergelt valutab ja nina tilgub, on see märk, et nüüd on aeg pidurit tõmmata ja treeningutes tuleb teha 3–5-päevane paus. Kui haigus paari-kolme päevaga hullemaks ei muutu, võib ettevaatlikult jätkata mõne kerge treeninguga. Kui üldised külmetusnähud on möödunud, võib sporti teha julgemalt.

Allikas: Südameapteek