Mida teha, kui iga väikse asja peale on tilk püksis?
On delikaatseid asju, millest ei taha iitsatada kellelegi. Pissihäda iga natukese aja tagant. Kõht kinni. Köhides või aevastades tilgad püksis… Häiritud voodielu… Piinlikud teemad kõik, kuid kaua teeselda või muret varjata pole võimalik.
Ka kõige väiksematena näivaid ja piinlikkust tekitavaid muresid tasub oma arstiga jagada, sest lahendus on enamasti olemas ja muudab elu palju paremaks.
„Sageli ruineerivad piinlikuna tunduvad vaevused naisi pikka aega ja nad tunnevad end väga halvasti,“ teab naistearst ja Fertilitase kliiniku juht Ivo Saarma. Mured vaagnapõhja piirkonnas on tema sõnul küllalt sagedased. Iseenesest need ei möödu, kuid probleemidele leidub enamasti lahendus.
Me räägime dr Saarmaga vaagnapõhja terviklikkuse häirest. „Vaagnapõhjaorganite hulka kuuluvad tupp, emakas, kusiti, pärasool,“ selgitab arst. „Nii vaagnapõhjalihased kui ka sidekude osalevad nende organite talitluse tagamisel.“
Normaalselt kinnituvad väikese vaagna organid sidemete ehk ligamentide abil vaagna seinale ja vaagnapõhjalihased aitavad toestust tugevdada veelgi. Kui sidemed või lihased nõrgenevad või nende terviklikkus on häiritud, tekib organite allavajumise oht. Tavaliselt algab see tupeseinte allavajumisega, mille süvenemisel langevad oma loomulikust asupaigast allapoole ka muud kõhuõõnes või väikeses vaagnas paiknevad organid...