Kes on kaassõltlane? Millised on kaassõltuvuse tunnused ja kas sellest on üldse väljapääsu?
Sa armastad teda kogu südamest ega suuda muud, kui üksnes talle mõelda. Sa aitad, hoolitsed ja muretsed ning oled valmis tema heaks end kas või ribadeks pingutama. Sa muudkui annad, kuid vastu saad õige vähe. Oled väsinud ja muserdatud. Kui sulle tundub, et su õnne võti pole sinu taskus, vaid kellegi teise käes, oled kaassõltlane.

Alkoholi- ja uimastisõltuvusest oleme kõik kuulnud. Alkohoolikut ei peeta enam ammu veinisõbraks, vaid haigeks inimeseks, kes vajab ravi. Alkoholist ja narkootikumidest räägitakse kui ainetest, mis mõjutavad inimese enesetunnet, ümbritseva maailma tajumist ja käitumist. Täpselt sama võib öelda kaassõltuvuse kohta. Siin on tegu suhtesõltuvusega ehk inimene klammerdub mittetoimivasse suhtesse: naine hoiab kinni oma vägivaldsest ja vastutustundetust mehest, isa ehitab oma elu üles poja saavutustele, ema täidab oma päevi vaid käitumishäire all kannatava lapse eest hoolitsemisega ja unustab iseenda sootuks. See mõjutab inimese enesetunnet ja käitumist, tema maailmataju moondub.
Psühholoogid on jõudnud järeldusele, et kaassõltuvuse all kannatab väga suur osa inimestest: alkohoolikute abikaasad ja täiskasvanud lapsed, emotsionaalse või vaimupuudega inimeste lähedased, kroonilise haigega koos elavad inimesed, käitumishäiretega laste vanemad, aga ka need, kelle töö on teisi aidata. Sageli kaassõltlased ise probleemi ei näe, on õppinud sellega elama ja üllatus küll — ka manipuleerima. Kuidas siis tunnistada endale, et oled kaassõltlane? Ja kas kaassõltuvusest on võimalik vabaneda?