1. Mis on kilpnääre?

Kaela eesosas asuv liblikakujuline kilpnääre toodab hormoone, mis kontrollivad keha ainevahetuse kiirust ja sellega koos energiataset. Kilpnäärmeprobleemid võivad ainevahetust aeglustada või kiirendada. Hormoonitaseme kõikumisega kaasneb suur hulk sümptomeid.

2. Põhjendamatud kaalumuutused

on kõige tavalisem märk kilpnäärmeprobleemidest. Kui hormoone toodetakse liiga palju, on tegu ületalitlusega, millega kaasneb ootamatu kaalulangus. Kaalutõus viitab kilpnäärmehormoonide madalale tasemele ehk alatalitlusele, mida esineb ületalitlusest sagedamini.

Tursunud kael on viide sellele, et kilpnäärmega võib olla midagi valesti.

3. Kaela kuju muutumine

Tursunud kael on viide sellele, et kilpnäärmega võib olla midagi valesti. Kaela paisutab nii ala- kui ka ületalitlus, kuid lõpliku hinnangu annab ikkagi arst, sest põhjus ei pruugi alati olla kilpnäärmes.

4. Oht südamele

Kilpnäärmehormoonid mõjutavad peaaegu iga organit meie kehas, ka seda, kui kiiresti süda lööb. Kilpnäärme alatalitlus muudab südamerütmi aeglasemaks, ületalitlus aga võib panna südame puperdama ja tõsta vererõhku.

5. Jaks otsas

Kilpnäärme talitluse häired mõjutavad tuntavalt tuju ja energiataset. Alatalitluse korral tunnevad inimesed end väsinu, loiu ja depressiivsena. Ületalitlus aga võib tuua kaasa ärevuse, unetuse, rahutuse ja ärrituvuse.

6. Juuste väljalangemine

See võib kaasneda kilpnäärme üle- ja alatalitlusega. Juuste kasv enamasti taastub, kui alustatakse kilpnäärmeravi.

Alatalitluse korral tunnevad inimesed end väsinu, loiu ja depressiivsena.

7. Pidev külma- või kuumatunne

Sooja ja külma tajumine võib kilpnäärme-probleemidega nihkuda tasakaalust välja. Alatalitlusega inimestel on pidevalt külm ning nad eelistavad soojemaid ruume ja kliimat. Ületalitlus annab aga vastupidise efekti, põhjustades higistamist ja suurenenud kuumatunnet.

8. Veel sümptomeid

Kilpnäärme alatalitlusega inimestele võivad muret teha kuiv nahk ja rabedad küüned, käte tuimus või surin, kõhukinnisus, ebakorrapärane menstruaaltsükkel.

9. Lähenev menopaus?

Kuna kilpnäärme talitluse häired toovad kaasa muutused menstruaaltsüklis ja meeleolu kõikumised, siis võidakse seda ekslikult seostada üleminekueaga. Kui kahtlustad probleemi kilpnäärmega, aitab selguse tuua lihtne vereproov.

10. Pärilikkus loeb

Kilpnäärme alatalitlus tabab sagedamini naisi, kel on vanust üle 60. Ka ületalitlus on tavalisem naistel. Mõlema häire esinemise tõenäosus suureneb, kui seda on suguvõsas esinenud.

11. Ravimata kilpnäärme

alatalitlus võib tõsta kolesteroolitaset ja suurendada insuldi või infarkti tõenäosust. Tõsisematel juhtudel võib väga madal kilpnäärmehormoonide tase põhjustada teadvusekadu või langetada kehatemperatuuri eluohtliku tasemeni. Ravimata ületalitlus aga tekitab mõnikord tõsiseid südameprobleeme ja muudab luud rabedaks.