Jaks otsas, kaal kasvab? Selle taga võivad olla kilpnäärmeprobleemid
1. Mis on kilpnääre?
Kaela eesosas asuv liblikakujuline kilpnääre toodab hormoone, mis kontrollivad keha ainevahetuse kiirust ja sellega koos energiataset. Kilpnäärmeprobleemid võivad ainevahetust aeglustada või kiirendada. Hormoonitaseme kõikumisega kaasneb suur hulk sümptomeid.
2. Põhjendamatud kaalumuutused
on kõige tavalisem märk kilpnäärmeprobleemidest. Kui hormoone toodetakse liiga palju, on tegu ületalitlusega, millega kaasneb ootamatu kaalulangus. Kaalutõus viitab kilpnäärmehormoonide madalale tasemele ehk alatalitlusele, mida esineb ületalitlusest sagedamini.
3. Kaela kuju muutumine
Tursunud kael on viide sellele, et kilpnäärmega võib olla midagi valesti. Kaela paisutab nii ala- kui ka ületalitlus, kuid lõpliku hinnangu annab ikkagi arst, sest põhjus ei pruugi alati olla kilpnäärmes.
4. Oht südamele
Kilpnäärmehormoonid mõjutavad peaaegu iga organit meie kehas, ka seda, kui kiiresti süda lööb. Kilpnäärme alatalitlus muudab südamerütmi aeglasemaks, ületalitlus aga võib panna südame puperdama ja tõsta vererõhku.
5. Jaks otsas
Kilpnäärme talitluse häired mõjutavad tuntavalt tuju ja energiataset. Alatalitluse korral tunnevad inimesed end väsinu, loiu ja depressiivsena. Ületalitlus aga võib tuua kaasa ärevuse, unetuse, rahutuse ja ärrituvuse.
6. Juuste väljalangemine
See võib kaasneda kilpnäärme üle- ja alatalitlusega. Juuste kasv enamasti taastub, kui alustatakse kilpnäärmeravi.
7. Pidev külma- või kuumatunne
Sooja ja külma tajumine võib kilpnäärme-probleemidega nihkuda tasakaalust välja. Alatalitlusega inimestel on pidevalt külm ning nad eelistavad soojemaid ruume ja kliimat. Ületalitlus annab aga vastupidise efekti, põhjustades higistamist ja suurenenud kuumatunnet.
8. Veel sümptomeid
Kilpnäärme alatalitlusega inimestele võivad muret teha kuiv nahk ja rabedad küüned, käte tuimus või surin, kõhukinnisus, ebakorrapärane menstruaaltsükkel.
9. Lähenev menopaus?
Kuna kilpnäärme talitluse häired toovad kaasa muutused menstruaaltsüklis ja meeleolu kõikumised, siis võidakse seda ekslikult seostada üleminekueaga. Kui kahtlustad probleemi kilpnäärmega, aitab selguse tuua lihtne vereproov.
10. Pärilikkus loeb
Kilpnäärme alatalitlus tabab sagedamini naisi, kel on vanust üle 60. Ka ületalitlus on tavalisem naistel. Mõlema häire esinemise tõenäosus suureneb, kui seda on suguvõsas esinenud.
11. Ravimata kilpnäärme
alatalitlus võib tõsta kolesteroolitaset ja suurendada insuldi või infarkti tõenäosust. Tõsisematel juhtudel võib väga madal kilpnäärmehormoonide tase põhjustada teadvusekadu või langetada kehatemperatuuri eluohtliku tasemeni. Ravimata ületalitlus aga tekitab mõnikord tõsiseid südameprobleeme ja muudab luud rabedaks.