Sõnumid sinu alateadvuselt: mis peitub öösel nähtud unenäo taga?
Kõik inimesed näevad und, aga veidi väiksem osa mäletab neid seiku hommikul. Sageli ärkame üles segaduses ja tabades end mõtlemast, kas uni üritab meile midagi teada anda ja kui tõsiselt seda kõike võtma peaksime? Kas uni on alateadvuse väljund või pelgalt päeva jooksul juhtunud sündmuste järelkaja?
Teadlased ega filosoofid pole siiani ühisele järeldusele jõudnud, miks me peame magama ja n-ö raiskama 1/3 oma elust teises reaalsuses. Siiski võib üpris kindlalt väita kõikide elusolendite näitel, et uni mängib meie eludes suurt rolli. Isegi delfiinid, kelle puhul arvati tegemist olevat mitte magajatega, puhkavad tegelikult üks ajupoolkera korraga. Uni on absoluutselt vajalik, et lõõgastuda, informatsiooni talletada ja end värskena tunda. Vähene uni seevastu alandab ainevahetuse kiirust, tõstab vererõhku, vähendab reaktsioonikiirust, kiirendab vananemist ja loomulikult toob kaasa ka uimasuse. Kuigi teadus on viimase kümne aasta jooksul lausa jooksusamme teinud, on unenäod jäänud teemaks, mille puhul ikka ja jälle vaielda saab. Teooriaid nende kohta on mitmeid. Need leiad alljärgnevatelt lehtedelt.
Peidetud sümbolid
Kõige populaarsem valitsev teooria on püstitatud kuulsa psühholoogi Sigmund Freudi poolt. Tema psühhoanalüüs väidab, et unes on esindatud meie alateadvuslikud ihad ja motiivid, mida me teostada üritame. Tsiviliseeritud ühiskonnas oleme alla surunud oma agressiivsuse ja seksuaalsed instinktid, mis vajavad väljundit ja seetõttu leiavad nad tee meieni une kaudu. Niisiis pole unenägudes midagi juhuslikku, vaid meie sümboolsel kujul esindatud loomalikult toored emotsioonid.
Freudi sõnul on igal unenäol avalik väljund ning ka varjatud tähendus, mis peaks sümbolite õigesti mõistmise korral unenäo tagamaad paljastama...