Meeste kartused
Meeste armukadedus seisneb omanditundes. “Mees mõtleb, et minu naine, kellelgi teisel pole õigust teda puutuda ega vaadata.” Sellise armukadeduse taga ei ole hirm kaotada inimest, vaid asi on puhtalt omandis. Üldiselt aga tahtvatki õrnem pool, et nende mees oleks natuke armukade. See pidavat naistes uhke tunde tekitama. “Näiteks kui naine räägib vastassoo esindajaga ning oma mees siseneb keset vestlust ruumi ja paneb käe ümber, näidates, et naine on tema oma. See on märk turvatundest ja mehe staatusest. Tavaliselt see naist ei häiri.” Kui naine talub meeste armukadedust ja kontrolli paremini, tundes, et tema eest justkui hoolitsetakse ja temast hoolitakse, siis mees ei talu naise armukadedust absoluutselt. Ta tunneb sellise kohtlemise korral, et ei ole piisavalt mehelik ega paku naisele küllaldaselt turvatunnet ei rahaliselt, seksuaalselt ega mentaalselt.
Mehe armukadedus ei olegi psühholoogi sõnutsi nii palju seotud teiste meeste kui naise haridustee ja enesearenguga. Mehel tekib armukadedus tihti just siis, kui naine hakkab suhtes edasi arenema või kui naine teenib temast rohkem. “Mehed kardavad, et naised saavad liiga targaks ja võivad nad maha jätta.”

Naiste hirmud
Naiste armukadedus põhineb hirmul oma mees kaotada. “Äkki tuleb keegi, kes on ilusam, noorem, saledam, osavam, ja lööb mehe üle.” Selline tunne tuleneb naise madalast enesehinnangust, millest tingituna hakkabki mees mõtlema, et aga milleks mulle sellist naist vaja on – kui ta ei tunne, et on minu kuninganna, leian ma sellise naise, kes tunneb – naise, kes istub jalg üle põlve ja ütleb, et olgu olla, sina oled minu kangelane.
Armukadedus võib ka suhtest suhtesse varieeruda. Kui näiteks eelmises suhtes tunneb naine ennast armukadedana, võib uus suhe pakkuda sel määral kindlust, et talle enam isegi ei meenu, mis tunne see selline oli. Uus paariline võib tekitada tunde, et sina oledki just see õige. Kui armukadedus tõesti kandub suhtest suhtesse, tähendab see juba psüühilist probleemi või seda, et tegemist on lapsepõlvetraumaga.

Äärmuslikud juhtumid
Armukadedus muutub haiglaseks sel momendil, kui üks pool arvab, et ta armastab ja panustab suhtesse rohkem kui teine, ja tekib küsimus, miks teine pool teeb vähem ja kas tal on äkki keegi teine? Seesuguse spekuleerimise asemel tuleks kaasa vedada hoopis kohvikusse või spaasse ja nautida koosveedetud kvaliteetaega, kuid praktika näitab, et hakatakse hoopis targutama ja tekivadki probleemid. “Kui mehelt võetakse ära mehelikkus, hakkab ta uut naist otsima,” tuletab psühholoog naistele vana tõde meelde.
Oma praktikas on Atali Stahlman kohanud igasuguseid äärmuslikke juhtumeid. Kõige raskemad on need, kus armukadedus on võtnud haiglase loomuga pöörde. Näiteks kui mees hakkab piirama suhtlemist sõbrannadega. “See tähendab, et mees on ebakindel.” Ta arvab, et sõbrannade räägitud lood “parematest” meestest ja eludest võivad saata naise kiusatusse ja ta võib hakata sellisest elust unistama. “Päris mõrva tellimiseni pole asi jõudnud, kuid ma tean olukordi, kus on mindud füüsiliste kehavigastuste tekitamiseni.” Psühholoog toob veel näiteid, kus mehed palkavad turvafirma oma naist jälitama, paluvad appi mõne lojaalse sõbra või teevad seda ise.
Ka naised võivad nii kaugele minna, et kaasavad lapsed või sõbranna või lähevad üksi oma mehe järele luurama. “Telefonis sobramine, mikrofoni ja kaamera autosse paigaldamine – kõike on ette tulnud.” Seda viimast psühholoog aga ei soovita, see on kriminaalselt karistatav, samuti ebaseaduslik jälitustegevus.

Kuidas armukadedust juba eos vältida
Armukadedus on eri staatuses inimestel erinev. Oleneb, mille kaudu naine ennast väärtustab, kas Gucci kottide või muside kaudu. Tavaliselt on inimeste armukadedus seotud armastuse, mitte majandusliku taustaga. Sellises suhtes loevad kokkulepped. “Võtame näiteks paari, kus mõlemad on arstid. Oletame, et neil on omavahel kokku lepitud, et peol kellegi teisega ei tantsita, aga mees võtab ikkagi võõra naise tantsima või teeb naise sõbrannale kokteili välja ja oma naisele ei ava ustki. Tekib ebakindlus ja arusaamatus.” Omavahelistest kokkulepetest ei tohiks üle astuda, muidu tekivadki olukorrad, kus teine pool tunneb armukadedust.
Targad inimesed panevad piirid paika juba suhte alguses, enne abielu. Näiteks kas teiste inimeste kallistamine, põsemusid ja muu seesugune on lubatud või mitte. “Armukadedus saab alguse sellest, kui piirid ei ole paigas. Eeldada ei saa midagi, küll aga võivad kokkulepped hoida juba eos ära igasuguse armukadeduse.”

Rikkusega õnne ei osta
Rahakatel inimestel on hoopis teist masti probleemid. “Kõige hullem on naistel, kes ei käi tööl. Nad võivad olla eriti kontrollivad ja armukadedad, sest ei taha, et nende rahakott kellegi teise juurde jalutaks.” Sellistel puhkudel võib väga kergelt tekkida lumepalliefekt. “Liigne vaba aeg tingib ülemõtlemise ja sellega kaasnevad omakorda sellised probleemid nagu klammerdumine ja ebakindlus.” Hommikust õhtuni tööl käies ei ole mõttetustega aega tegeleda, sest armukadedustunne ja liigsed mõtted, mida me ise endale tekitame, ei mahu igapäevaellu. “Kui naine on haritud ja suudab ise raha teenida, siis ta pikalt ei põe.”

Vanem mees, noorem naine
Mehe armukadedus tekib tihti vanuses 50–60. “See on klassikaline näide. Mees võtab endale poole noorema naise, kellest saab tema investeering ja uus elumõte. Kuid ühel hetkel tabab ta ennast kartuselt, et tuleb mõni noor kotkas, kes selle investeeringu ja silmarõõmu temalt ära napsab.” Sellest tulenevalt hakkab mees oma noort naist kontrollima. Kellega sa kokku saad? Mis postitusi sa Facebookis teed? Kes sulle helistas? Need on vaid mõned küsimused pikas kahtlustuste jadas. Mees on arvamusel, et kui tema on naist tuuninud, riietanud ja tema elu jätkuvalt kinni maksab, peab naisel jaguma pilke ja tähelepanu ainult tema jaoks. Seda nimetatakse haiglaseks armukadeduseks. “Kahjuks ei saa nooruke naine sinna tavaliselt ka midagi parata, see on sellises vanuses ja staatuses meestele omane.”

Alati on erandeid
Psühholoog toob näiteks paare, kelle kohta ükski eelnimetatud reegel ei kehti. On paare, kes on armukadedad ja teevad teineteisele kohutavaid stseene, kuid see tõstab nende adrenaliinitaset ja nad on kindlalt koos, sadagu kui palju tahes ähvardusi ja olgugi et kõik teised nende ümber on hämmingus. See kõik on jällegi kinni kokkulepetes. “Meil on palju meedia tähelepanu all olevaid paare, kellel on omavahel kokkulepe, et avalikkuse ees ollakse koos, kuid kõrvalsuhted on lubatud. Selleks tehakse koguni notariaalseid lepinguid, et keegi materiaalset kahju ei kannaks. Need paarid on hästi pikalt koos olnud, mõlemal on kõrvalsuhe, kuid lahku ei minda.”
Armukadedus on purustav tunne, see on nagu kole haigus, piibli mõistes isegi patt. “Armukadeduse puhul ei aita miski muu, kui et tuleb rääkida ja uurida partnerilt, miks see tekkis. Ei ole vaja ennast samal ajal alaväärsena tunda. Me kõik teame, et supermodellegi petetakse. Me ei saa nii mõelda, et keegi on meist parem.”