1.  Paljud naised võtavad menopausi ajal kaalus juurde. Kaks USAs tehtud uuringut näitavad aga, et see ei tulene munasarjahormoonide taseme langusest ega hormoonasendusravist. Seega ära süüdista menopausi.

2.  Menopausiaegne hormoonasendusravi ja beebipillid põhjustavad kaalutõusu väga harva. Kui see aga juhtub, siis enamasti vedelikupeetuse ja mitte rasva ladestumise tõttu.

3.  Selgub, et kaalutõus keskeas on seotud hoopis ainevahetuse aeglustumise ja füüsilise aktiivsuse vähenemisega. Seega pole vanuse kasv õigustus vähem trenni teha.

4.  Vanemas eas põhjustab muutusi ka lihaskoe vähenemine. Allavõtmiseks tee hoolega trenni. Lihaskude on küll raskem kui rasv ning seetõttu võib kaalulangus esialgu isegi aeglustuda. Samas kiirendab suurem lihasmass ainevahetust ja kaugemas perspektiivis tagab stabiilsema kaalu.

5.  Ära sea endale ebarealistlikke eesmärke, sest isegi heas vormis naiste kehakaal ja -kuju muutuvad keskeas. Keskmiselt võetakse sel ajal juurde 0,43% aastas, mis 64 kilo kaaluva naise puhul tähendab 0,5 kilo aastas.

6.  Tüsedamate naiste keha kaldub tootma rohkem östrogeeni ja mõned eksperdid usuvad, et seegi võib soodustada ülekaalulisust.

7.  Keskeas ei peaks unistama kõige väiksemast võimalikust kaalunumbrist, sest väike kaal võib tuua kaasa luumassi kahanemise ja tekitada osteoporoosi eelsoodumuse. Rasvkude aitab säilitada östrogeenivarusid, mille vähesus on luumassi kadumise peamine tegur.

8.  Vananedes väheneb kalorivajadus ning 70aastaselt võiks tarbida 350 kalorit vähem kui 35aastaselt, mis teeb keskmiselt 50 kalorit vähem iga viie aasta kohta.

9.  Kaalulangust võib takistada ka liiga vähene või liiga rohke magamine – mõlemal juhul on häiritud näljatunnet kontrollivate hormoonide töö.

10. Jälgi, kas tarbid piisavalt vett. Võib-olla sa pole küll harjunud palju vett jooma, kuid see tõesti aitab kaalu kontrollida.

11. Liiga pikad pausid einete vahel tekitavad näpistava näljatunde, mis kannustab üle sööma. Lisaks seadistab harv söömine keha ainevahetuse säästurežiimile.

12. Kaal ei lange, kui premeerid end pärast trenniskäiku hea ja paremaga. Ka trennijoogid ja valgusnäkid on üsnagi kalorirohked. Jälgi ikka, et sööd vähem, kui kulutad. Rusikareegel ütleb, et iga puudujääva 3500 kalori kohta tekib 450 grammi kaalukaotust.

13. Kilpnäärme alatalitlus võib põhjustada tugevat kaalutõusu, sest kilpnääre toodab hormoone, mis reguleerivad energiataset ja ainevahetust.

14. Kui tarvitad regulaarselt ravimeid, siis loe hoolikalt läbi infolehed. Antihistamiinid, mida tarvitad allergilise nohu ohjeldamiseks, pidurdavad ka isu kontrollimist ning võivad aidata kaasa ülesöömisele. Steroidid muudavad ainevahetust ja teevad näljasemaks.

15. Sage maha- ja juurdevõtmine ehk jojo-dieet võib teha iga järgmise kaalukaotuse raskemaks. Korduv dieedipidamine kipub vähendama lihaskude ning nii aeglustub ainevahetus – võrreldes eelmise korraga, kui olid samas kaalus, on su üldine puhkeasendis toimuv ainevahetus natuke aeglasem.

Allikas: TP 05/2017.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid