ERIK ORGU: Sidruniga kaalust alla ja veel 5 head põhjust, miks seda juba täna osta
Sidrunis on palju C-vitamiini, kiudaineid ning teisi kasulikke koostisaineid, mistõttu toetab sidrunite tarbimine südametervist, kehakaalu kontrolliall hoidmist, seedesüsteemi tervist ja palju muud.
1. Sidruniga terve südameni
Ühes sidrunis on umbes 30 milligrammi C-vitamiini, mis on pool sinu päevasest soovitatavast C-vitamiini kogusest.
Uuringud on näidanud, et puu- ja juurviljade söömine, milles on suur C-vitamiini kogus, vähendab südamehaigustesse haigestumise ja insuldi riski.
2. Sidrun aitab kaalu kontrolli all hoida
Sidrun on põhimõtteliselt kaalulangetamise toit. On mõned teooriad, mis seda kinnitavad.
Üheks selliseks on see, et selles sisalduv pektiini kiudaine lahustub sinu kõhus ja aitab tekitada täiskõhutunnet. Teine teooria soovitab juua sooja vett sidruniga. Ühes teadusuuringus tehti aga hiirte peal kindlaks, kes olid rammusa toitumise peal, etsidrun aitas neil hoolimata kaloririkkast toidust kaalu kontrolli all hoida.
3. Sidrun ennetab neerukivide teket
Neerukivid on väikesed tükid, mis tekivad, kui jääkained kehas kristalliseeruvad ja neerudesse ladestuvad. Sidrunhape aitab kivide tekkimist ennetada, suurendades jääkainete väljutamist kehast.
4. Aitab aneemia vastu
Kehvveresus ehk aneemia, mis viitab rauapuudulikkusele organismis, on küllaltki tavaline. See näitab, et sa ei saa oma toidulaualt kätte organismile vajalikus koguses rauda.
Ka sidrunites sisaldub veidi rauda, kuid nende peamine funktsioon aitamaks aneemiat ennetada, on parandada raua imendumist organismis.
Raud imendub hästi kana ja kala süües, kuid kui tahad raua kätte saada ka taimsest toidust, võib abiks olla sidrun.
5. Vähendab kasvajate tekkeriski
Sidrun üksi pole mõistagi see, mis vähi ära hoiab, kuid tasakaalustatud ja mitmekülgne toitumine, kus on oma koht puu- ja juurviljadel. Kuid on teaduslikke uuringuid, mis viitavad tsitrusviljade vähkkasvajavastasele mõjule. Teadlaste arvates on sidrunis sisalduval limoneenmentüülil ja naringeniinil vähivastane mõju. Mõistagi ei tasu uskuda, et sidrun on imerelv vähi vastu – toituda tuleb mitmekülgselt.
6. Sidruni abiga tervema seedesüsteemini
Kümme protsenti sidrunite koostisest on süsivesikud – kiudained ja suhkur. Peamine kiudaine sidrunites lahustuv pektiin, millel on palju kasulikke mõjusid.
Pektiin võib parandada seedesüsteemi tegevust, aeglustada suhkrute ja tärklise seedimist. See aitab veresuhkru tasemes suuremaid kõikumisi vältida.
Et saada sidrunist kätte kõik kasulik, tuleks süüa ka sidruni koort. Seal peituvad kõige põhilisemad sidruni kasulikud koostisosad.
Külasta Eriku bogi SIIT