Luutiheduse mõõtmine aitab ennetada osteoporoosi!
Osteoporoosi on võimalik ravida ning ravi eesmärgiks on ära hoida luumurdude teket. Ravi alustatakse kui luutihedus on langenud ja/või on esinenud osteoporootiline luumurd. Arvesse võetakse ka teiste osteoporoosi riskifaktorite olemasolu.
Osteoporoosi varakult avastamiseks on vajalik läbi viia luutiheduse mõõtmine, mida on võimalik teha kahel erineval meetodil: ultraheli- ja röntgenmeetodil. Ultraheliga mõõdetakse luutihedust kannast ja kui tulemus viitab osteoporoosile, siis soovitame määrata luutihedus ka röntgenmeetodil. Ultraheli aparaat, millega protseduur läbi viiakse, on väike ja kaasaskantav ja sageli toimuvad mõõtmised apteekides, perearsti juures või osteoporoosi üritustel. Reumatoloogi sõnul on kindlaks diagnoosiks vajalik uuring röntgenmeetodil töötava densitomeetriga, mis mõõdab luutihedust reieluukaelast ja selgroo nimme osast. Sellised aparaadid on olemas suuremates haiglates osteoporoosi kabinettides, kuhu pääseb perearsti või eriarsti saatekirjaga.
Luutihedust peaks kindlasti mõõtma kõigil üle 50-aastastel inimestel, kellel on olnud luumurd väikese trauma järel. Luutiheduse mõõtmise vajalikkuse üle on soovitatav aru pidada oma perearsti või –õega ka kõigil teistel üle 50-aastastel naistel ja üle 65-aastastel meestel. Kui esineb osteoporoosi riskifaktoreid ja on vastav vanus, siis vähemalt korra elus tuleks luutihedust mõõta densitomeetriga.