Tõbi, mis on sama haruldane nagu lotovõit, pööras Eliko elu pea peale. Cushingi haigus ründab hormoonsüsteemi
Kolme aasta eest võttis Eliko Essmann (26) lühikese ajaga juurde 20 kilo, mis ei jäänud viimaseks kummaliseks muutuseks. Juuksed hõrenesid, liigesed valutasid, kogu keha oli paistes ning noore naise õuduseks hakkas lõuale kasvama habe.
“Selgus, et mul on haigus, mida esineb ühel inimesel miljonist ehk sisuliselt on see siis lotovõit,” muigab Eliko nüüd, kui ta tänu tõhusale ravile end juba täiesti tervena tunneb. Aasta tagasi sai Eliko diagnoosiks Cushingi tõve.
Seda haigust teatakse ka Cushingi sündroomi nime all enam kui sajandi jagu ja seda kirjeldas esmakordselt Harvey Cushing. Tegu on hormonaalse häirega, mis tekib siis, kui organismi eritub pikaajaliselt liigselt kortisooli, mis on tuntud ka kui stressihormoon. Selle ülesandeks on hoida kehas näiteks vererõhutaset, toetada südame-veresoonkonna tööd, vähendada põletikureaktsioone ja reguleerida ainevahetust.
Kortisooli eritamisega tegelevad neerupealised ning nende tegevust omakorda reguleerivad ajuripatsi hormoonid. Kõige sagedamini on stressihormooni liigse nõristumise põhjuseks ajuripatsi adenoom ehk healoomuline kasvaja. Harilikult tabab see haigus naisi ja võib esineda igas eas.