Pärisinsuldile võivad eelneda korduvad atakid, mille sümptomid taanduvad paarikümne minutiga. Milline on miniinsult? Kadri lugu
Insult tuleb valutult ja järsku. Ühtäkki muutub kõne segaseks ja üks kehapool tuimaks, sest tromb takistab verevoolu ning selle kaudu ka hapniku ligipääsu ajule. Haige peab kiiresti jõudma arsti juurde, et päästa, mis veel päästa annab. Üks Suurbritannias tehtud uuring näitas, et iga kolmas inimene jättis insuldile eelnevad sümptomid tähelepanuta ega pöördunud arsti poole. Nii juhtus ka Kadriga, kes jõudis arsti juurde alles pärast üleelatud miniinsulti.
“Kohutav tunne oli, kui mõistsin, et teised ei saa minu jutust aru! Kartsin väga, et see jääbki nii,” meenutab Kadri (45), kellel oli viie aasta eest miniinsult. Sellele eelnes vaimselt raske ja stressirohke periood. “Silmad tõmblesid, keskendumisvõime oli vilets, uni kehv, aeg-ajalt kumises pea,” loetleb Kadri. Jaanipäeval tekkis tal minestushoog ning pärast seda ei suutnud ta tõsta vasakut jalga ja ka vasak näopool oli tuim. “Olin liikudes kohmakas, komistasin iseenda jalgade otsa. Tundsin, et midagi on väga teistmoodi, näiteks ei suutnud ma nurkadest mööda manööverdada.”
Nädal hiljem läks Kadri välislähetusse ja pidi rääkima inglise keeles. “Enda meelest rääkisin ma väga normaalselt, aga minust ei saadud aru. Ka eesti keeles paluti mul öeldut korrata, sest mu juttu ei mõistetud,” räägib Kadri. Pärast välisreisi pöördus ta perearsti poole ja rääkis oma loo. Arsti antud teste täites jäi Kadri mitmel puhul jänni, mispeale arst hakkas kahtlustama üleelatud insulti.
Kuu aja pärast pääses Kadri neuroloogi vastuvõtule, kes alguses naise muresid uskudagi ei tahtnud...