Üllataval kombel aetakse neid kaht sageli segamini, kuigi nende tekkepõhjused ja ravi on täiesti erinevad. Konnasilm on mehaanilise hõõrdumise tagajärjel tekkiv nahapaksend, mis ulatub sügavale pärisnahka ja põhjustab kõndides valu. Soolatüügas seevastu on viiruslik moodustis, mille tunneb ära käsnja struktuuri ja mõnikord mustade täppide järgi. „Mitte alati pole neid ka kogenud silmal kerge eristada, sest soolatüügas võib peituda paksendi all,“ selgitab Monika Simm.

Kas süüdi on valed jalanõud või nõrk immuunsus?

Jalaravi kabineti jalgade hooldusspetsialist Katrin Urgard ja kabineti asutaja Monika Simm.

Konnasilmad on sageli seotud ebasobivate jalanõudega – liiga kitsad, loksuvad või halvasti hingavad jalatsid loovad ideaalse keskkonna nende tekkeks. Soolatüükad aga levivad viirusena ja on seotud immuunsuse seisundiga. Eriti tihti nakatuvad lapsed, kes viibivad palju ühiskasutatavates ruumides, nagu koolid ja ujulad, kus paljajalu käimine suurendab riski.

Lisaks jalatsite valikule on tähtis ka igapäevane jalgade hügieen. Paraku pööratakse sellele palju vähem tähelepanu kui näiteks hammaste pesemisele.

Millal tuleks pöörduda spetsialisti poole?

„Paljud inimesed proovivad kodus soolatüükaid ja konnasilmi ravida, kuid mitte kõik meetodid pole tõhusad. Jalaravi kabinetis kasutatakse nende probleemide korral näiteks ColdPlasma hooldust ja koagulatsiooni, mis hävitavad viiruse ning soodustavad naha paranemist,“ selgitab Monika Simm.

Ennetamine on alati lihtsam ja odavam kui ravi. Kui jalad valutavad, ilmnevad nahamuutused või esineb korduvaid probleeme, tasub pöörduda spetsialisti poole juba enne, kui probleem süveneb. „Kord aastas võiks oma jalad lasta üle vaadata samamoodi, nagu tehakse vereanalüüse või käiakse hambaarstil,“ soovitab Katrin Urgard.

Kuidas talvehooajal jalgu paremini hooldada?

Talv toob kaasa külma ja niiskuse, mis mõjutavad ka jalgade tervist. Spetsialistid soovitavad:

Pese ja kuivata jalgu korralikult iga päev – niiskus loob soodsa keskkonna seenhaigustele ning tüügastele.

Kanna vahetatavaid jalatseid – üks ja sama paar iga päev ei lase jalatsitel piisavalt tuulduda.

Kasuta õigeid kreeme ja jalavanne vastavalt nahatüübile – kuiva naha korral sobivad õlivannid, liighigistamise korral aga soolavannid.

Hoidu äärmuslikest temperatuurikõikumistest – liiga külmad ja niisked jalad on vastuvõtlikumad viirustele ning seenhaigustele.

Kui tahad teada, mis juhtub, kui oled terve tööpäeva kontoris talvesaabastes, siis vaata SIIA!

Kas teadlikkus jalgade tervisest on tõusuteel?

Kuigi jalaravikabinette külastatakse sageli alles siis, kui probleem on juba tõsine, näevad eksperdid siiski paranemist. „Inimesed hakkavad mõistma, et ennetav jalahooldus ei ole luksus, vaid oluline osa tervislikust eluviisist,“ tõdeb Simm.

Vaata lähemalt: jalaravikabinet.ee

Jaga
Kommentaarid