Kuus tõhusat soovitust, kuidas kiiremini uinuda ja end hästi välja puhata
Arstide sõnul esineb unetuse erinevaid vorme peaaegu kolmandikul kõigist inimestest. Kas ka sina oled üks neist? Unehäirete põhjused võivad olla erinevad, kuid üks küsimus on kõigile oluline: kuidas saaks kiiremini uinuda ja end korralikult välja puhata?
![](https://images.delfi.ee/media-api-image-cropper/v1/0ce0c893-cffe-41c8-b562-c742eb9a5b57.jpg?noup&w=1200&h=711&ch=0.8224&cw=1&cx=0&cy=0.081&r=16:9&rotate=0&flip=0)
Kiire uinumine on sügava ja kosutava une eeldus. Kui leiad end sageli voodis pikalt vähkremas ja asjatult und ootamas, mõjutab see suuresti ka sinu une kvaliteeti. Loe edasi, et saada nõu, kuidas uni tuleks kiiremini ja oleks kvaliteetsem.
Kuidas jääda magama, kui und ei tule?
Hea uni on oluline nii vaimsele kui ka füüsilisele tervisele, ja selle saavutamiseks on mitmeid olulisi unehügieeni praktikaid, mida arstid soovitavad järgida.
1. Loo magamistoas und soodustav keskkond
Magamistuba peab olema vaikne ja piisavalt pime. Tähtis on ka hea ventilatsioon ja piisavalt jahe õhutemperatuur, mis aitavad kaasa rahulikule unele. Kasuta magamistuba ainult magamiseks ja puhkamiseks. Väldi magamistoas töö tegemist ja meelelahutusseadmete kasutamist – nii aitad kehal seostada seda ruumi ainult unega.
2. Vali sobiv madrats ja padi
Magamisaseme mugavus mängib suurt rolli une kvaliteedis. Unehäirete korral võiks kaaluda madratsi ja padja väljavahetamist. Vali selline madrats, mis toetab keha õigesti ega ole liiga kõva või liiga pehme. Vali padi, mis toetab kaela ja pead õiges asendis, et vältida sundasendeid ja kaelavalu.
3. Lõõgastu enne magamaminekut
Tunni või paari jooksul enne magamaminekut on kasulik vältida intensiivset kehalist treeningut, telekavaatamist ja arvutitööd. Uinumisele tulevad kasuks rahulikud ja lõõgastavad tegevused.
4. Järgi regulaarset unegraafikut
Püüa iga päev minna magama ja ärgata samal kellaajal, kaasa arvatud nädalavahetustel. See loob kehas kindla unerütmi, mis aitab kiiremini uinuda ja tagab rahulikuma une.
5. Piira alkoholi ja kohvi joomist
Alkohol võib küll esialgu uinumist soodustada, kuid selle mõju kaob kiiresti ja see võib häirida und öö jooksul. Samuti on oluline piirata kofeiini sisaldavate jookide joomist päeva teises pooles, eriti õhtul. Kofeiin püsib organismis umbes kuus tundi. Seega on uinumiseks vajalik vähemalt kuuetunnine paus viimase kohvitassi ja magamamineku vahel.
6. Vajadusel kasuta und soodustavaid tooteid
Kui uinumisraskused püsivad, võivad olla abiks apteegist retseptivabalt saadavad melatoniinipreparaadid. Melatoniin aitab kiiremini uinuda ja loob eeldused rahulikuks uneks.
Nende lihtsate sammude järgimine võib märkimisväärselt parandada sinu une kvaliteeti ja aidata nautida kosutavamat ning sügavamat ööund.
Melatoniin – tõhus abi uinumise soodustamiseks
Kuigi imerohud puuduvad, pakuvad apteegid erinevaid melatoniini sisaldavaid preparaate.
Unehäirete korral on suu kaudu manustatud melatoniinist palju abi. See aitab uinuda, tagab rahuliku une ja aitab vältida soovimatuid öiseid ärkamisi. Melatoniini suureks eeliseks on see, et ta on kehaomane aine, mis ei põhjusta päevast unisust või uimasust ega tekita ka sõltuvust.
Kuidas valida melatoniinipreparaati?
Apteekrite sõnul on kõige efektiivsemad melatoniini sisaldavad keelealused spreid. Nende eeliseks on hea omastatavus ja kiire toime. Melatoniin imendub pihustades väga kiiresti ja hakkab toimima juba paarkümmend minutit pärast manustamist. Heaks valikuks on Good Sleep sprei, mis sisaldab melatoniinile lisaks ka kannatuslilleekstrakti. Selline kombinatsioon on tõhus, sest siin lisandub melatoniini uinutavale toimele kannatuslille rahustav ja lõõgastav mõju. Neile, kes soovivad lisaks uinumise soodustamisele veelgi tugevamat rahustavat ja lõõgastavat toimet, sobivad hästi Good Sleepi kapslid, milles on lisaks melatoniinile ja kannatuslilleekstraktile ka palderjani- ja humalaekstrakt.
Good Sleepi sprei ja kapslid on saadaval apteekides kõikjal Eestis, veebruaris soodushinnaga Apotheka apteekides ja KBM Tervise e-poes.
![](https://images.delfi.ee/media-api-image-cropper/v1/ab9fb1ae-3e2b-460d-9184-13a5e45228e6.jpg?noup&w=400)