Millal on mõistlik kasutada probiootikume?
Kas teadsite, et meie seedesüsteemi tasakaal mõjutab kogu organismi heaolu? Eriti praegusel külmetushooajal, mil antibiootikumide kasutamine on sagenenud, vajab seedetrakt erilist tähelepanu.
Antibiootikumide kasutamise ajal on probiootikumid olulised, sest need aitavad taastada soolestiku mikrofloora tasakaalu, mida antibiootikumid võivad häirida. Kuna antibiootikumid hävitavad nii kahjulikke kui ka kasulikke baktereid, võivad need põhjustada kõrvaltoimeid, nagu kõhulahtisus või seedetrakti ärritus.
Probiootikume on soovitatav võtta alates antibiootikumravi esimesest päevast ja jätkata ka pärast ravi, et tagada seedetrakti tasakaal ning tervis.
Samuti võib probiootikumide võtmisest olla abi, kui esineb raskendatud seedimine, kõhugripp, toidumürgitus ja kõhukinnisus. Nende probleemide taga on sageli kahjulike bakterite liigne vohamine ja seedetrakti kaitsva limabarjääri vähenemine.
Mis rikub veel meie seedetrakti mikrobioomi tasakaalu?
Antibiootikumid
Pärast antibiootikumiravi on lima tootvate rakkude arv vähenenud ja lima taastumiskiirus seedetraktis madalam. Seetõttu on probiootikumide võtmine äärmiselt oluline antibiootikumiravi jooksul ja vähemalt nädal aega ravikuuri järel.
Ebatervislik toitumine
Ühekülgne dieet, mis sisaldab liiga palju rasvast liha ja töödeldud toitu, ei toeta heade bakterite paljunemist. Samas sobib kasulikele bakteritele väga hästi kiudaineterikas toit, mis toetab nende paljunemist.
Reisimine
Stress, ajavööndite muutumine ja uued toidud võivad samuti soolestiku tasakaalu häirida. Erinevate negatiivsete faktorite koosmõjul tekibki paljudele inimestele tuttav, äärmiselt ebameeldiv reisi-kõhulahtisus.
Alkohol
Suured alkoholikogused kahjustavad soolestiku mikrobioomi. Erandiks on mõõdukas punase veini tarbimine, mille polüfenoolid võivad headele bakteritele positiivselt mõjuda.
Suitsetamine
Uuringud näitavad, et suitsetamine mõjutab negatiivselt seedetrakti ja juba üheksa nädalat pärast suitsetamise lõpetamist paraneb mikrobioomi mitmekesisus oluliselt.
Vähene liikumine
Regulaarne füüsiline aktiivsus toetab kasulike mikroorganismide kasvu soolestikus, näiteks bifidobakterite kasvu meie soolestikus.
Stress
Tugev stress võib soodustada kahjulike bakterite kasvu ja pärssida kasulikke piimhappebaktereid.
Kuidas valida sobivaim probiootikum?
Apteekides on saadaval lai valik probiootikume, mis erinevad sisalduvate bakteritüvede ja efektiivsuse poolest. Hea probiootikum peaks vastama järgmistele kriteeriumidele:
Biokile tehnoloogia
Probiootikumi võtmisel on eesmärk, et toime saabuks võimalikult kiiresti. Biokile-probiootikumid omavad kohest toimet seedetraktis, sest tüvede paigutus on sarnane seedetraktis oleva paigutusega. Seedetraktis segamini paisatud klassikalised probiootikumid ei ole aga manustamise järel kohe „töövalmis“.
Maohappekindel kapsel
Elus probiootilised bakterid on tundlikud ja peavad olema kaitstud maohappe ning sapphapete mõju eest.
Bakteritüvede mitmekesisus
Toode peaks sisaldama erinevaid kasulikke bakterite tüvesid, sealhulgas laktobatsille ja bifidobaktereid, et tagada tõhus mõju.
Elujõuliste bakterite arv
Mida rohkem elujõulisi baktereid tootes on, seda kiiremini nad sooles oma kasulikku mõju avaldavad.
Prebiootikumide sisaldus
Toode peaks sisaldama ka prebiootikume, mis toetavad heade bakterite kasvu.
Kõigile neile kriteeriumidele vastab Eestis ainuke biokile-probiootikum Biroxia, millel on võrreldes vanema põlvkonna probiootikumidega märksa kiirem ja kindlam mikrofloorat tasakaalustav mõju.
Biroxia on müügil apteekides üle Eesti.
Jaanuaris soodushinnaga KBM Tervise e-poes.