Rikkaliku peolaua tagajärjed: mida teha, kui kõht on gaasidest punnis ja valus?
(1)Aasta lõpp ja eriti jõulud on perele ning lähedastele pühendumise aeg. Eesti traditsiooni kohaselt kuuluvad selle juurde ühised söömaajad koos roogadega, mis on reeglina väga rammusad ja rasvased. Lisades sellesse võrrandisse, et pikalt meeldivas seltskonnas laua taga istudes kiputakse ka tavapärasest rohkem sööma, tähendab see seedeelundkonnale pingelist aega, mille puhul on väga tavapärased kõhupuhitused. Proviisor Triinu Entsik-Grünberg annab nõu, kuidas kõhuvaevusi ennetada ja millist abi leiab apteegist.
Kõhugaaside kõige levinumaks põhjuseks on liigse õhu neelamine söömise või joomise ehk otsekohesemalt öeldes emma-kumma sisse ahmimise käigus. Samas võivad puhitused tekkida ka siis, kui ühe toidukorra käigus süüakse läbisegi palju erinevaid toiduained.
Toiduained, mis kipuvad paljudel kõhugaase soodustama on kapsas ja lillkapsas, kartul, sibul, küüslauk, herned ja oad, tärkliserikkad toidud, kuivatatud puuviljad, õun, pirn, ploom, piim ja piimatooted nagu ricotta, kodujuust, kohupiim. Samuti liigne suhkur, gaseeritud joogid, aga ka road, mis sisaldavad liiga palju aeglaselt seeduvaid kiudaineid.
Puhituse tekkimise põhjusteks võivad samas olla ka laktoosi- või gluteenitalumatus, stress või hormonaalsed iseärasused, mis võivad esineda nii enne menstruatsiooni, kuid ka raseduse või menopausi ajal.
Oska ennetada
Parimaks abinõuks kõhugaaside vältimisel on ennetamine. Selleks tuleb endale...