Eesti mehed elavad tervena vaid ligi 58 aastat: arst toob välja 5 olulist tervisenäitajat, mida iga mees peaks kontrollima
(19)Eesti mehed elavad tervena vaid ligi 78% oma elust, jäädes paari-kolme aastaga alla ka Euroopa keskmisele. Kui naiste seas on levinud teadmine, et kord aastas võiks käia arsti juures, siis meeste puhul on teadlikkus ja käitumisharjumused tervisekontrolli osas väiksemad. SYNLAB Eesti laboriarst dr Jüri Laasik toob välja tervisenäitajad, millele mehed peaksid tähelepanu pöörama.
„Meeste peamised terviseriskid on seotud elustiiliga – ebaregulaarne ja mittetäisväärtuslik toitumine, vähene liikumine, ülekaal ja liigne alkoholi tarbimine. Samas mängivad oma rolli ka ületöötamine, tööstress, töö ja puhkuse tasakaalu puudumine, mille tulemuseks on ebakvaliteetne ja ebapiisav uni,“ lausus dr Laasik.
Teisalt on dr Laasiku sõnul ka terviseprobleeme, mis esinevad meestel sagedamini kui naistel ning mis ei ole otseselt seotud elustiiliga, vaid võivad tuleneda geneetikast, vanusest või muudest bioloogilistest teguritest. Erinevused suurenevad vanusega ning on regiooniti sõltuvad kultuurilisest ja ajaloolisest taustast. Selliste probleemide ennetamiseks ja jälgimiseks on oluline regulaarselt kontrollida teatud tervisenäitajaid. Statistikaameti möödunud aastal avaldatud andmete põhjal elavad Eesti mehed tervena 57,9 aastat.
Eesnäärme seisundi hindamine
Eesti meeste hulgas on kõige levinum vähivorm eesnäärmevähk, millesse haigestumine vanusega kasvab. Aastas diagnoositakse Eestis ligikaudu 1000 uut eesnäärmevähi juhtu. Parimaks markeriks eesnäärmekasvajate varajaseks avastamiseks on PSA ehk prostataspetsiifiline antigeen. SYNLABis sel aastal tehtud PSA analüüsidest on tulemus üle normi 23% 40-69-aastastest meeste analüüsidest. 70+ vanuses on see protsent juba 34.