Mis põhjustab meeste kiilanemist ja kas seda on võimalik peatada?
(12)Varajane kiilanemine meestel on laialt levinud probleem. Kiilanemist võivad põhjustada vale toitumine, stress või ravimid, aga ka geneetilised tegurid. Kuigi kiilanemist ei saa täielikult vältida, siis õigeagne ravi aitab seda vähendada. Südameapteegi proviisor Elen Nikker annab nõu.
95% juhtudest põhjustab meestel kiilanemist androgeenne alopeetsia. See on päritav haigus, mida põhjustab vigane geen, mis võib pärineda nii emalt kui ka isalt. Meestüüpi juustekadu ehk androgeenset alopeetsiat iseloomustab juuksepiiri tahapoole nihkumine ja järkjärguline juuste hõrenemine valdavalt meelekohtadelt või pealaelt.
Tavaliselt saab haigus alguse teismeeas. Juba varajases haiguse staadiumis võib täheldada juuksepiiri taandumist otsmiku piirkonnas. Alguses muutuvad juuksekarvad õhemaks ja kaotavad pigmenti, sellele järgneb suurem juuste väljalangemine ja juusteta laikude teke.
Androgeense alopeetsia tekkes mängivad rolli mitmesugused geneetilised ja keskkonnategurid. Androgeenne alopeetsia on seotud meessuguhormooni DHT tavalisest kõrgema tasemega. DHT on hormoon, mis soodustab karvakasvu ebasobivates piirkondades (meestel näiteks seljal või kõrvades) ning väljalangemist seal, kus neid näha soovitakse (pealael).