Keskmisest levinum oli alkoholitarvitamises pausi tegemine 25-34 aastaste, alg- ja põhiharidusega ning Kirde-Eesti elanike seas. Peamiste põhjustena, mis ajendasid alkoholitarbimises pausi pidama, toodi välja tervisega seonduvat (37%) ning samuti seda, et puudus vajadus alkoholi juua või ollakse harjunud üleüldiselt vähem alkoholi tarbima (36%). Tervise hoidmise tähtsus on aasta-aastalt suurenenud.

Üle poole osalenutest märkas positiivset muutust

Algatuses osalenutest 56% (2023. aastal 29%) märkas seoses alkoholist loobumisega positiivseid muutusi enda suhetes, seega on muutuste tajumine väga tugevalt kasvanud. Enamasti seisnesid muutused paranenud enesetundes, kasvanud energiatasemes ja kvaliteetsemas unes.

Iga kolmas algatusest osavõtja oli osalenud selles ka varasematel aastatel. Iga kümnes andis märku, et plaanib samalaadses algatuses osaleda ka järgmisel korral. Kolmandik algatusest kuulnutest ja selles osalenutest soovitaks osalemist ka teistele.

Alkoholist puhkamine on muutunud populaarsemaks

„Teadlik tervise hoidmine ajendab üha enam inimesi alkoholitarvitamises pausi pidama ja üha enam inimesi mõistab sellest tekkivat kasu. Alkoholist puhkamine on aasta-aastalt järjest populaarsem ning kindlasti on üheks motivaatoriks see, et sõbrad osalevad aktsioonis ja koos on alati kergem. Tuntud aktsiooni tuules on ka mittejoomist lihtsam oma tutvusringkonnas põhjendada,“ kommenteeris TAI uimastite ja sõltuvuste osakonna juht Anneli Sammel.

Aastate jooksul on algatuses „Septembris ei joo“ osalenud 12% 18-74 aastastest elanikest, kellest 82% ei tarvitanud alkoholi terve septembrikuu jooksul, ülejäänud vähendasid alkoholi tarbimist.

Septembris ei joo algatuse tuntus ja selle teavituse märgatavus on aasta aastalt kasvanud. Kampaania nime teadis ja selle reklaame märkas kokkuvõttes 90% 18-74 aastastest elanikest. Eelmisel aastal oli tulemus 86%.

Septembri lõpp ei pea tähendama osalejatele tagasipöördumist vanade joomisharjumuste juurde. Alkoholivaba kuuga saavutatud eduelamust, head enesetunnet ja positiivseid tulemusi saab pikendada, jälgides ka peale kampaania lõppu tarvitatavaid alkoholikogused, et need jääksid mõõdukuse piiridesse.

Nõuandeid ja soovitusi tarvitatavate alkoholikoguste vähendamiseks leiab veebilehelt alkoinfo.ee (https://alkoinfo.ee/et/).

Kõigil, kes soovivad tarvitatavate alkoholikoguste piiramisel suuremat tuge, soovitab TAI tutvuda veebipõhise programmiga „Selge“ (https://alkoinfo.ee/et/).