Teadusprojekt „Depressioonivaba Tallinn“ võimaldab depressiooniga seotud levinud väärarusaamu ja müüte kummutama hakata ning panustada inimeste teadlikkuse tõstmisesse ja ennetustegevusse kogukonna tasemel. „Depressioonivaba Tallinn“ kestab neli aastat ja on jõudnud sekkumiste faasi.

Käivitunud tegevused on osa suurest üleeuroopalisest teadusprojektist MENTBEST, mille raames hakkab mõnedes Tallinna linnaosades toimuma palju erinevaid depressiooni ennetavaid tegevusi. Ennetustöö baseerub neljatasandilisel kogukonnapõhisel sekkumisprogrammil European Alliance Against Depression (EAAD). Eestis juhib teadusprojekti Eesti-Rootsi Vaimse Tervise ja Suitsidoloogia Instituut (ERSI) egiidi „Depressioonivaba Tallinn“ alt.

Ennetustegevusse haaratakse neli erinevat kogukonnatasandit korraga, sest see loob vajaliku sünergia, mida tasandite eraldi rakendamine ei suudaks saavutada. Esimene tasand tegeleb teadlikkuse tõstmisega ühiskonnas laiemalt. Teine tasand tegeleb kogukonna liikmete kaasamisega abivajajate märkamisse ja abini juhatamisesse. Kolmas tasand tegeleb optimaalse ja kvaliteetse abi tagamisega esmatasandil, näiteks perearstide kaudu. Viimane tasand tegeleb toetuse pakkumisega riskirühmadele, näiteks suitsiidikatse teinud inimestele ja suitsiidist mõjutatud lähedastele.

Depressiooni ja antidepressantide kohta ringlevate müütide kohta loe artiklist lähemalt.