Psühhiaatrid saatekirja nõudest. Margus Lõokene: kes muudatusest kasu lõikab ja milleks see üldse läbi suruti, ei oska öelda
(102)Selleks, et muuta psühhiaatriline abi patsientidele kättesaadavamaks ja leevendada valdkonda kimbutavat ülekoormust, tahab Tervisekassa läbi viia muudatuse, mille tulemusel saaks edaspidi psühhiaatri vastuvõtule vaid perearsti saatekirjaga. Plaan on tekitanud vastakaid reaktsioone. Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliiniku juht Andres Lehtmets ja Toompargi Vaimse Tervise keskuse psühhiaater Margus Lõokene selgitavad, mida tähendab muudatus patsiendile, perearstikeskustele ja psühhiaatritele.
Täna on võimalik psühhiaatri vastuvõtule küll veel ka otse pöörduda, aga järjekorrad on riiklikus süsteemis niivõrd pikad, et ajakriitiliste muredega inimesed on sunnitud otsima abi tasulisest meditsiinist. Nii jäävad aga majanduslikult keerulises seisus abivajajad sootuks abita. „See pole õige, et inimestel on ainus valik pöörduda tasulisele vastuvõtule erasüsteemis, mis töötab oma reeglite järgi ning lähtub suures osas kasumist,“ arvab Lehtmets.
Lehtmetsa hinnangul on saatekirjadega sarnane süsteem kasutusel juba täna. Praegu saab patsient riiklikus süsteemis kiiremini löögile nii, et perearst teeb e-konsultatsiooni, selgitab välja, mis on esmane probleem, osutab vajadusel abi, suunab vaimse tervise õe jutule või vajadusel edasi psühhiaatri vastuvõtule. „Minu meelest oleme e-konsultatsiooni ja vaimse tervise õdede kaasamisega juba jõudnud kaugemale kui see, mida me ootame saatekirjadest,“ sõnab Lehtmets.
Lõokene näeb, et patsiendi jaoks muutub protsess saatekirjadega hoopis keerulisemaks. Kes muudatuse algatajatest kasu lõikab ja milleks see üldse läbi suruti, ei oska ta pakkuda. „Minu jaoks on segane, mida see parandama peaks, sest filter oli ju e-konsultatsioonide näol peal ka enne ning töötas hästi,“ sõnab Lõokene. Tema sõnul väheneb muudatuse tõttu abi kättesaadavus ja teatud hulk inimesi tervisekassa kulul psühhiaatri vastuvõtule ei jõuagi.