Mehed ja naised tajuvad valu erinevalt. Milliseid valuvaigisteid võiks eelistada?
(1)Teadlaste sõnul mõjutab inimese bioloogiline sugu seda, millisel määral nad valu tunnevad ja millised ravimid seda kõige paremini leevendavad. Uuest uuringust on selgunud, miks esineb naistel rohkem kroonilist valu ja miks mõjuvad opioidid naise organismile teisiti.
California San Diego ülikooli meditsiiniteadlased uurisid meditatsiooni mõju kroonilisele alaseljavalule ning leidsid, et mehed ja naised kasutavad valu leevendamiseks erinevaid bioloogilisi süsteeme. Meeste organism leevendab valu vabastades endogeenseid opioide ehk keha loomulikke valuvaigisteid. Naiste organism toetub aga teistsugusele mehhanismile.
Opioidid mõjuvad naistele teisiti
Kõige võimsamad kasutusel olevad valuvaigistid on sünteetilised opioidid, nagu morfiin ja fentanüül. On teada, et naiste organism reageerib opioididele halvasti, sest sünteetilised opioidid ühenduvad samade retseptoritega nagu endogeensed opioidid. Ühest küljest selgitab see seda, miks on opioidid ravimina tõhusad, aga ka seda, miks on sõltuvuse oht suur.
„Sõltuvus tekib, sest inimesed hakkavad paratamatult koguseid suurendama, kui esialgne doos enam ei toimi,“ ütles San Diego Sanfordi ülikooli professor Fadel Zeidan. „Uuringu tulemused viitavad sellele, et üks põhjus, miks naistel kujuneb suurema tõenäosusega välja opioidisõltuvus, on see, et nad on ravimile bioloogiliselt vähem vastuvõtlikud ning peavad juba eos võtma suuremaid koguseid, et ravim mõjuks.“