Kas pakiautomaadi ekraan on räpane? Millal soodustavad palju katsutud pindadel elavad mikroobid terviseriski? Arst selgitab, kuidas püsida terve
(31)Kas ka sina eelistad pangaautomaadi numbriklahve vajutada kindaga ja krimpsutad nägu, kui pead väiksemasse toidupoodi sisenemiseks ukselinki katsuma? Tervis Pluss käis linnaruumis testimas, kas tõesti võib bussi käsipuult või ukselingilt saada tüütu viiruse või ohtliku bakteri.
Käes on töönädala keskpaik ja kell näitab lõunatunde. Tundub sobilik aeg linnaruumi proove võtma suunduda, sest pool tööpäeva on möödas, suur osa rahvast juba lõunatamas ja asju ajamas käinud. Lootust on, et plaanitavatel proovivõtupindadel leidub selle aja peale juba bioloogilist materjali. Võtan igast kohast kaks proovi, viiruste ja bakterite oma. Selleks on mul erinevad tarvikud.
Alustan kontori WCst, sest kes meist ei oleks kuulnud, et tualett on kõige mustem koht. Suures Tallinna kesklinna kontoris on eraldi nii meeste, naiste kui ka inva-WC. Valin proovide võtmiseks viimase, sest seda kasutavad nii mehed kui naised ja nii tundub asi võrdne. Esimene proovivõtukoht on WC-poti nupp, mis loogika järgi võiks olla üsna räpane. Vajutatakse ju nuppu enne kätepesu. Teiseks proovivõtukohaks on WC-ukse link. Taas ütleb loogika, et kui inimene on pärast tualeti kasutamist käed ära pesnud, võiks ukselink olla üsna puhas. Samas on uuringutes leitud, et ka WC-ukse link on üpris räpane. See tähendab, et kõik inimesed ei pese pärast tualetis käiku korralikult käsi.
Järgmine peatus on Balti jaama pakiautomaadi ekraani juures. Pakiautomaat asub ruumis sees ja peale minu ei ole pakiautomaadist huvitatud ükski teine inimene. Keerutan proovivõtmise vatitikke tükk aega mööda ekraani ja mõtlen õudusega, kui paljud inimesed neid ekraane katsuvad. Luuakse ju pakiautomaadi-ettevõtteid üha juurde, mis tähendab, et teenus on populaarne.
Liigume toidupoodi...