Teadlased on kindlaks teinud kaneeli kasulikkuse tervisele. Kui palju kaneeli tarvitada ja mille vastu sellest enim abi on?
Kaneel on vürts, mida on raviomaduste pärast hinnatud juba tuhandeid aastaid. Viimastel aastatel on teadlased leidnud kinnitust kaneeli tervistavatele omadustele. Milline on kaneeli kasulik mõju tervisele?
Kaneel, mis tänapäeval on saadaval pea igas toidupoes ega maksa eriti palju, oli iidsetel aegadel hinnaline vürts, mida said endale lubada vaid ühiskonna rikkaimad. Kaneelipuu koore, lehtede, õite, viljade ja juurte ekstrakte on eri maade rahvameditsiinis kasutatud üle maailma tuhandeid aastaid. Aromaatset vürtsi toodetakse kaneelipuu koorest ning sellega maitsestatakse väga paljusid küpsetisi, pajaroogi ja jooke.
Kuigi kaneelipuu liike on palju, kasutatakse põllumajanduslikus tootmises selleks peamiselt kaht – Tseiloni kaneel ja Hiina kaneel ehk kassia. Viimane neist on tänapäeval kõige levinum ja laiemalt tarvitatav sort, see on Tseiloni kaneelist tugevama lõhna ja maitsega.
Kaneeli valmistatakse kaneelipuude koore lõikamise teel. Puitunud osast eraldatakse sisemine pehme koor ja lõigatakse ribadeks. Kuivamisel moodustuvad ribadest sentimeetrise läbimõõduga rullid, mida nimetatakse kaneelipulkadeks. Toiduvalmistamisel kasutatakse kaneelipulki ja neist jahvatatud pulbrit. Kaneelile iseloomuliku tugeva lõhna ja maitse annab eeterlik õli tsinnamaldehüüd. Teadlaste sõnul tuleneb enamik kaneeli tervisele kasulikest omadustest just sellest ainest...