Suurte lihaste nimel süstitakse end viljatuks. Arst: näen tihti mehi, kes on anaboolsete steroididega tervise ära rikkunud
(66)Selleks, et trennis kiiremini tulemusi saavutada, võtavad mõned mehed kasutusele meetmed, mis võivad tuua rohkem kahju kui kasu. Üks neist on testosteroonitaset tõstvad lisandid, mida naljalt ilma meditsiinilise näidustuseta omal käel võtta ei tasu. Tartu Ülikooli kliinikumi meestekliiniku meestearst Kristjan Pomm selgitab, mis võib juhtuda, kui kehas on liiga palju testosterooni või selle taset üritatakse tõsta anaboolsete steroididega.
Meessuguhormoon testosteroon kujundab mehe seksuaalsust ja kehalist arengut. Hormoon mõjutab nii karvakasvu, hääletämbrit, spermatogeneesi ja libiidot kui ka luude ja lihasmassi arengut. Just selle viimase pärast üritatakse sageli omal käel testosteroonitaset tõsta.
Kuidas aru saada, et tase on madal?
Testosteroonivaeguse tunnused võivad meestearsti sõnul olla nii energiapuudus, üldine väsimus, tülpimus, suguiha vähenemine, erektsioonihäired kui ka füüsiliste ja vaimsete võimete halvenemine. Kui sellised mured esinevad nädalate või lausa kuude kaupa ning nende tekkeks ei ole muud veenvat põhjust, tasub viga otsida hormoonsüsteemist ja lasta arstil kontrollida testosteroonitaset.
Küll küllale liiga ei tee?
Kui tervis on korras ja pole mingit põhjust kahtlustada, et sinu keha toodab liiga väikeses koguses meessuguhormooni, ei soovita Pomm hormooni ega hormoonsüsteemi mõjutavaid ravimeid võtta. „Ilma testosteroonianalüüsiga kinnitatud puuduseta pole see vajalik ega ka mitte mõistlik,“ sõnab arst. „Ravimite abil väga kõrgele aetud testosteroonitase on tervisele ohtlik ning võib põhjustada hemokontsentratsiooni, maksakahjustust, viljatust, rindade valulikkust ja suurenemist, aknet ja lihaserebendeid.“