Milliseid hambaravi protseduure raseduse ajal ei tehta? Hambaarst selgitab, kuidas mõjutab rasedus suuõõne tervist
Tulevane ema peab raseduse ajal vastutama oma hea suutervise eest, sest veel sündimata lapse hambad moodustuvad raseduse ajal. Ema ravimata ja põletikulised hambad aga võivad otseselt loodet ja raseduse kulgu mõjutada. Mida tuleks rasedal suutervise seisukohast jälgida ja mida hambaarsti kabinetis kontrollida? Kaarli hambakliiniku hambaarst dr Darja Käsper selgitab.
Oma suutervise eest alati eeskujulikult hoolt kandnud 27 aastane Helen avastas ühtäkki, et raseduse teise trimestri alguses hakkasid igemed hambapesu ajal veritsema ja läksid aeg-ajalt ka paiste. Helen pöördus oma hambaarsti poole ja sai teada, et tal on igemepõletik.
„Paljudel naistel tekib või suureneb raseduse ajal igemete veritsus, mis on tavapärane nähtus,“ selgitab Meliva Kaarli hambakliiniku hambaarst dr Darja Käsper. Rasedate gingiviit ehk igemepõletik ilmneb tavaliselt teisel trimestril ja põhjuseks on ema organismis toimuvad hormonaalsed muutused. Östrogeeni ja progesterooni tootmine tõuseb, veremaht suureneb, veresooned laienevad, sh ka limaskestade veresooned. Igemed muutuvad erepunaseks, võib tekkida turse ja tugev veritsemine isegi õrnast puudutamisest või niiditamisest. Sümptomiteks on ka igemete tundlikkus, halb hingeõhk ning igemete taandumine.