Tervisekindlustus on populaarne hüve. Kuidas erinevad töötajatele mõeldud tervisekindlustuspaketid?
(10)Tervisekindlustusest on saanud töötajate silmis populaarne ja väärtuslik hüve. Arvukate kindlustusseltside seast partneri valimine nõuab aga personalitöötajatelt üksjagu aega ja süvenemist – esimese ettejuhtuva pakkujaga lepingu sõlmimine võib päädida lahendusega, mida enamik töötajatest kasutada ei saa või ei soovi. Sellised väga piiratud võimalustega „boonused“ tekitavad aga omakorda motivatsiooni asemel rahulolematust.
„Tervisekindlustuspaketid on sõltuvalt seltsi kindlustustingimuste ja – kaitsete valikust oma sisult väga erinevad – vahed on nii hüvitiste summades, hüvitatavates teenustes, meditsiiniteenuste osutajate kvalifikatsioonis ning ka välistustes. Seetõttu tasub investeerida aega ja energiat erinevate tervisekindlustuse pakkujate lahendustega tutvumisele ning suhelda ka oma töötajatega, et kujundada nende jaoks võimalikult paindlik ja piirangutevaba pakett,“ selgitas Compensa Elukindlustuse ärikliendi müügiarendusjuht Marleen Ottas.
Tema sõnul algavad erisused juba sellest, millistel ettevõtetel on üldse võimalik pakkuda töötajatele tervisekindlustust „Paljudel seltsidel on eeldus, et lepingu sõlmimiseks tuleb kindlustada vähemalt viis töötajat ettevõttest. See aga jätab kindlustuskaitse võimalusest ilma mikroettevõtted, kes moodustavad valdava osa Eesti äriettevõtetest.
Laiem kindlustuskaitse vaid mõne lisaeuroga
Paljud personalijuhid ei tea, et tegelikult ei pea valima kõikidele töötajatele sama tervisekindlustuspaketti. Ottase sõnul tasub kujundada töötajatele nii palju erinevaid kindlustuslahendusi kui vaja – inimeste ootused terviseteenustele võivad erineda märkimisväärselt.
On ettevõtteid, kes lähtuvad kindlustuskaitsete valimisel oma tegevusalast, töökoha ohuteguritest ja töölaadist, teised jällegi töötaja tööstaažist või töötaja soolistest ja vanuselistest eripäradest. „Kuna töötajate vajadused on erinevad, peaks ka neile pakutavad kindlustuskaitsed olema erinevad. Näiteks aitab sünnitusabi kindlustuskaitse kauaoodatud uuel pereliikmel ilmale tulla. Optiliste vahendite kindlustuskaitse paketiga saavad aga prillikandjad kasvõi igal aastal uued prillid hankida isegi juhul, kui nägemisteravuses muutust pole. Laiendatud hambaravi kindlustuskaitse toob olulist leevendust ka hambaimplantaatide, proteeside, kapede, breketite panekul ning muude kallite protseduuride puhul. Repatrieerimise kaitse aga tagab vajalikud teenused töötaja surma korral ning on eriti oluline ettevõtetele, kus töötab palju välismaalasi. Sageli on selline laiendatud kaitse saadaval kõigest mõne-eurose lisatasu eest,“ rääkis Ottas.
Vaimne tervis vajab tuge
Teenus, mida kindlustaja sõnul tänapäeval paratamatult väga palju vajatakse, on vaimse tervise alane nõustamine ja vaimset tervist toetavad retseptiravimid.
„Psühhiaatri ja psühholoogi vastuvõttu on teatavasti Tervisekassa järjekorras väga raske saada. Aga võitlus tööstressi, läbipõlemise ja muude probleemidega ei kannata üldjuhul oodata – tervisekindlustus avab abivajajale riigi- ja erakliinikute tasulised vastuvõtuajad ning patsient saab asuda oma muresid kiiremini lahendama,“ selgitas Ottas.
Tema sõnul hüvitab Compensa lisaks individuaalsele nõustamisele ka paari-, pere- ning grupiteraapiat. „Miks mitte otsida lahendust meeskonnasisestele pingetele ja konfliktidele grupiteraapia abil – see on hea viis panustada tervisekindlustusega ka parema töökliima loomisesse,“ soovitas ta.
Kindlustuseksperdi sõnul toob tervisekindlustuse pakkumine kasu nii töötajatele kui ka tööandjale. Kui ettevõte ei ole tervisekindlustuse rohketest võimalustest ja hüvedest veel nii teadlik, siis soovitab Ottas valida paketti ka töötervishoiukontrolli kindlustuskaitse. Nii saab ühe väljaminekuga katta kõigi osapoole huvid ja seadusest tulenevad ettekirjutused. Lisaks saavad töötajad tänu tervisemurede kiiremale lahendusele pühenduda rohkem tööle – nende tööviljakus on kõrgem ning nad puuduvad vähem töölt.
Spordihüvitis, tervisekindlustus või mõlemad
Kuigi enamasti pakuvad tööandjaid oma töötajatele valikut, kas kasutada spordikompensatsiooni või saada samas mahus tervisekindlustust, on võimalik osa saada ka mõlemast hüvest korraga. „Tööandja, kes soovib panustada töötajate tervise-edendusse 400 eurot aastas, võib hüvitada näiteks 200 euro eest sporditegevusi ning pakkuda 200 euro eest tervisekindlustust. Kuigi pakutavad kaitsed on sellisel juhul piiratumad, saab töötaja kasutada siiski tööandja investeeritud 200 eurost kordades suuremas mahus tervishoiuteenuseid,“ kinnitas Ottas.