Korduvkasutatav veepudel puutub päeva jooksul kokku paljude haigustekitajatega. Milline puhastamine eemaldab bakterid, milline mitte?
(16)Korduskasutatavad veepudelid on hea viis, kuidas säästa keskkonda ja rahakotti. Selle asemel et osta iga päev uus ühekordne pudel vett, saad hommikul kraanist vee kaasa võtta. Igapäevase kasutamise puhul tuleb aga pudelit õigesti puhastada. Eesti Maaülikooli toiduhügieeni ja rahvatervise professor Mati Roasto selgitab, mis eemaldab bakterid ja mis mitte.
Joogipudel puutub päeva jooksul kokku paljude bakterite ja haigustekitajatega. Võib-olla hoiad seda käes ühissõidukis või asetad pudeli spordisaalis põrandale, kus käiakse sageli välisjalanõude või samade jalatsitega, millega spordiklubi tualetis ja riietusruumis. Ka kontori kööginurk ei pruugi olla bakteritest puhas. Võib-olla unustad vahel ise käsi pesta. See kõik puudutab pudeli välimist poolt, aga omaette elu käib ka pudeli sisemuses.
Vesi ju ei määri
Sageli arvatakse, et kui pudelis on vesi, ei pea seda pesema, sest vesi ei ju määri, või et piisab pudeli kergest loputamisest. Veepudel on soodne keskkond bakterite ja muude elusorganismide vohamiseks, mis jäävad pudeli pinnale biokirmena alles ka pärast loputamist. „Biokirme ehk bakterirakkude struktureeritud kooslus võib tekkida nii plastist kui ka klaasist pinnale,“ kinnitab Roasto.