Kuidas hormoonid sinu und mõjutavad ja mismoodi neid häkkida, et saaksid paremini magada?
(2)„Tahan öelda, et see pole teie süü, kui te ei saa magada. On äärmiselt tõenäoline, et teie hormoonid on tasakaalust väljas. Arvatavasti on teie probleemidel pistmist valguse- ja mürasaaste, toiduvaliku ja bioloogilise kellaga. Me elame sellistel päevadel ja sellisel ajastul, kui meie elustiilid on häälestatud täiesti meie vastu,“ kirjutab ettevõtja ja biohäkkimise teerajaja Davinia Taylor raamatus „ Hormoonid tasakaalu!“. Loe katkendit raamatust.
Selles peatükis keskendume järgmistele hormoonidele:
serotoniin – tekitab mugava, turvalise ja rahuloleva enesetunde
melatoniin – peamine unisuse põhjustaja
kortisool – reguleerib reageerimist stressile
adrenaliin – annab „võitle või põgene“ energiat; noradrenaliin/norepinefriin – meil ärgata aitav adrenaliin ajus
gamma-aminobutüürhape (GABA) – teeb lõpu ärevusele ja aitab lõdvestuda
D-vitamiin – tegelikult hormoon, mis aitab reguleerida und
Me alustame siit, sest korralik uni on esimene asi, mida saame teha oma tervise heaks. Nooremana ei seadnud ma kohe kindlasti und esikohale. Mul oli kombeks passida öö läbi üleval ja korraldada ilmast ilma nädalalõppudel olenguid. Nagu sellest oleks veel vähe, võisin kallata öö jooksul kurku terve pudeli veini, seega oli uni katkendlik. Unepuuduse tõttu polnud energiat järgmiselgi päeval. Üle kõige valitses tunne „oh JUMAL, kui läbi ma olen, tuleb ennast päevast kuidagi läbi vedada kohvi ja croissant’ide abil.“
Arvan, et võtsin omaks üldise halvustava suhtumise, et küll ma magan tagantjärele. Valitses mentaliteet, et „uni on nõrkadele“ ja „magan siis, kui olen surnud“. See toetas minu lähenemist, et kelle asi see on? Ausalt öeldes on mul enda arvates praegugi sellest unepuudusest tingitud järelmõjud, sest kortisooli (tõuse ja mine) tase on mul päeva ajal madal, ja kui ma pole hoolas, võib kortisool kõrgele tõusta öösel, kui ma seda ei taha (peagi selgitan, mida kortisool teeb).