„Suur on hirm, et ärkad hommikul üles ja laps on koomas.“ Emade kogemuslood, kuidas leida diabeediga lapsele niivõrd oluline tugiisik
Hetkel, mil laps saab diabeedi diagnoosi, muutub kogu pere elu täielikult. Lisaks muule tekib ka olukord, kus lapsel on võimalik lasteaeda või kooli minna vaid tugiisiku olemasolul. Kahjuks on Eestis keeruline leida nii tugiisikut kui ka vastavat rahastust. Oma kogemust on valmis jagama kolm vaprat Eesti naist.
Kirsti Kadaja-Prodanetsi pere sai 2022. aasta aprillis korraliku šoki, kui vaid 3-aastasel Roaldil avastati diabeet ning haiglas veedetud kahe päeva jooksul tuli selgeks teha kõik olulised teemad. Toidukoguste planeerimine ja kaalumine, insuliini süstimine, veresuhkru kõikumist jälgiva sensori paigaldamine ja vahetamine. Diabeetikud peavad pidevalt veresuhkrut jälgima, kuna eluohtlik seisund võib tekkida nii veresuhkru liiga kõrgele tõustes kui ka madalale langedes. Kõrget veresuhkrut tuleb rohkem ette juhtudel, kui haigust pole veel avastatud ning madal veresuhkur tekib tavaliselt juhul, kui insuliini on manustatud kas liiga palju või kukub suhkur näiteks une ajal.