VAATA või KUULA | Ettevõtja Avo Hein: pärast insulti muutus kõik, aga enamasti saan asjad tehtud
Saates „Tark arst taskus“ räägitakse tõsisest ja elumuutvast tervisemurest – insuldist. Stuudios on Lääne-Tallinna Keskhaigla närvihaiguste ja psühhiaatria kliiniku ülemarst-juhataja dr Katrin Gross-Paju, kes aitab mõista insuldi meditsiinilisi tagamaid, ning ettevõtja ja endine tervisesportlane Avo Hein, kes jagab oma isiklikku kogemust selle keerulise teekonna läbimisel.
Avo Hein räägib, kuidas insult teda keset rattasõitu täiesti ootamatult tabas. Muidugi keerles ta peas alguses küsimus, mis siis valesti läks, et just teda insult tabas, kuid arstiga rääkides saabus teadmine, et tema puhul poleks insuldi ennetamiseks midagi teha saanudki – veresoon oli lihtsalt nii nõrk, et ei pidanud vastu. „Hinge tuli rahu, kui teadsin, et ma poleks saanud ise midagi rohkemat teha. Ma ei annaks endale eales andeks, kui teaksin, et laisk ja lodev eluviis, lokkav ülekaal ning üldine ebatervislik suhtumine oleks olnud minu insuldi põhjuseks, sest need on asjad, mida inimene saab ise kontrollida.“
Avo ellusuhtumine ja tegutsemine on suurepärane näide sellest, kuidas optimism ning taastusravile pühendumine ja igas olukorras parima nägemine nii füüsilisele kui ka vaimsele tervisele kasuks tuleb. Mees tunnistab, et tal on keeruline ennast riidesse panna või mõnda muud esmapilgul nii lihtsat ja tavalist asja teha, kuid ta tuleb toime. „Ajapikku on elus värve juurde tulnud ning keha ja ka vaim on leppinud või siis harjunud teadmisega, et see on elukestev protsess. Keha kohaneb ja inimene õpib teisiti elama. Praegu saan pea kõigega ise hakkama, aga muidugi on tuhandeid pisiasju, millega ei tule toime nii, nagu peaks. Kõik on aga võimalik, kui on motivatsiooni ja inimene vaeva näeb – niisama ei juhtu midagi,“ räägib Avo.
Ettevõtjana tegutseb ta endiselt, aga kuna Avo liikumine on takistatud, on nüüd tema spordiks kõndimine.
Neuroloog Katrin Gross-Paju selgitab saates, mis on insult, kuidas see täpsemalt ajus tekib, mis on selle füsioloogilised põhjused ja millised on insuldi eri vormid. Samuti saab teada, kes on insuldi suhtes kõige suuremas riskirühmas.
Lisaks räägitakse sellest, kas teatud vanus, sugu, tervisemured või geneetika mõjutavad oluliselt riski insuldi tekkeks, milline on kaasaegne insuldi ravi ja millised on ravi ajakriitilised aspektid.
Mõlemad saatekülalised rõhutavad, et väga oluline on teada, missugused on insuldi sümptomid ja kuidas peaks inimene ise või tema lähedased insuldikahtluse korral toimima.
Varasemaid terviseteemalisi saateid kuula SIIT!