Õun, pirn, joonlaud või liivakell? Mida ütleb kehakuju sinu tervise kohta
Kehakuju, olgu sire ja sale nagu Türgi uba või prink ja ümar nagu ladvaõun, ei pruugi olla üldise terviseseisundi näitaja. Küll aga on kõnekas see, millisesse piirkonda talletab keha suurema osa rasvast. Nimelt võib sellest sõltuda see, kui suur on risk haigestuda näiteks diabeeti või mõnda südame-veresoonkonnahaigusesse.
Üks oluline kehakuju näitaja on rasv – täpsemalt rasva tüüp ja selle paiknemine. Subkutaanne rasv asub naha all, see on silmale näha ja seda saab käega katsuda. Enamasti paikneb see reitel ja tuharatel. Tervisele on seda tüüpi rasv kasulik selle poolest, et talletab keha energiat ning kaitseb luid ja lihaseid vigastuste eest. Liigse nahaaluse rasva kahjulik mõju on aga suurem haiguste oht. Paraku on nahaalusest rasvakihist raskem vabaneda.
Vistseraalne ehk kõhuõõnesisene rasv ladestub elutähtsatesse elunditesse, nagu kõhunääre, maks, magu, sooled, ja nende ümbrusesse. 2017. aasta septembris ajakirjas Plos One avaldatud uuringust nähtus, et vistseraalne rasv – eriti naistel – oli tugevalt seotud südame-veresoonkonnahaiguste, insuliiniresistentsuse ja kõrge vererõhuga.