„Kallistused on muutunud harvemaks.“ Kolm märki, et kaaslane ei ole enam sinust huvitatud
(9)„Meil oli harjumus arutada koos tulevikuvisiooni, aga nüüd näen teda vaevu õhtusöögilauas.“ Just nii võib kõlada üks tüüpiline suhte pärast murelik klient teraapiakabinetis. Paraku võib armastatud kaaslase vastu huvi kaotamine käia küll aeglaselt, aga kindlalt. Mis sellest märku annab?
Suhete kurb reaalsus on see, et ükskõik kui väga me ka ei püüaks, inimeste tunded võivad muutuda. Vaatamata muutustele võidakse siiski valida suhtesse jäämine, mõnikord mugavusest, teinekord hirmust. Isegi kui inimene otsustab jääda, võib tema käitumine tuntavalt muutuda. Ta võib küll füüsiliselt kohal olla, aga mitte emotsionaalselt.
2000. aastal väljaandes Human Communication Research avaldatud uuringus kinnitati seda kurba reaalsust. Leiti, et kui üks partneritest jääb suhtesse, kust ta eelistaks tegelikult lahkuda, hakkab ta käituma teatud viisil, et luua enda ja kaaslase vahele psühholoogiline distants. Lubades endale vaimset ja emotsionaalset eemaldumist, aitavad need strateegiad leevendada ebamugavustunnet, mis kaasneb suhtesse jäämisega, mis inimese arvates enam tema huve ei teeni.
Uuringu autori Jon Hessi sõnul tõusevad sellisel juhul esile kolm peamist käitumisviisi.