Proviisor nõustab. Ärevus, stress, meeleoluhäired, depressioon ja muud vaimse tervise probleemid
Kui vähegi võimalik, tasub nõu küsida oma ala spetsialistidelt. Vestlesime üheksa aastat Ühendkuningriigis proviisorina (independent prescriber) töötanud Bianca Maria Heidoga. Uurisime, milliseid soovitusi jagab ta inimestele, kes soovivad leida parimaid võimalikke lahendusi oma vaimse tervisega seonduvatele probleemidele.
Ebamugavust tekitavate probleemide korral on inimestele omane, et nad alustavad lahenduste otsimist siis, kui probleem on juba piisavalt häiriv. Kas erialasele nõustamisele saabuv inimene saab sinult kui psühhiaatriale ja vaimsele tervisele spetsialiseerunult soovituse osta mõnd tinktuuri või on sul jagada teisi nõuandeid?
Esmalt peab mainima, et vaimse tervise probleemid on tänapäeval väga levinud ja paljude teiste tervisehädade tekkerisk ning süvenemine on seotud vaimse tervise häiretega. Minu juhendaja Londonis oli väga hinnatud psühhiaater ja sellega seonduvalt spetsialiseerusin just psühhiaatriale ning vaimsele tervisele. Minu hinnangul on ülioluline, et inimene ise või tema lähedased, miks mitte ka kolleegid, oskaksid potentsiaalseid probleeme märgata ning julgustaksid inimesi nendega tegelema.
Enne, kui konkreetsete soovituste juurde minna, tuleks siiski rääkida sellest, kuidas tänapäevane meditsiin peaks toimima.
Mida sa sellega silmas pead? Arstid ja spetsialistid teevad oma igapäevast tööd, kuulda on vaid patsientide nurinat pikkade järjekordade ja spetsialistide nappuse üle. Palun täpsusta!
Inimene on tervik, ja terviklik peab olema ka probleemide lahendamine. Enamik meist on ilmselt harjunud minema arsti juurde, saama retsepti, ostma selle ravimi apteegist välja, läbima arsti määratud ravikuuri – suure tõenäosusega kirjeldabki see tsüklit, mille patsient läbib. Praeguste teadmiste valguses võiks probleemidega tegelemine olla mitmekülgsem.
Hoian ennast kogu aeg kursis maailma meditsiini arengutega ja juba praegu on olemas üllatavalt palju võimalusi oluliselt komplekssemaks, tõhusamaks ning tihti ka palju ohutumaks tegevusteks. Veelgi üllatavam võib olla asjaolu, et meie endi Eesti teadlased on maailma mõistes väga eesrindlikud ja teinud ära palju selleks, et inimesed saaksid probleemidele parimaid võimalikke terviklahendusi.
Väga põnev, palun räägi lähemalt!
Mulle väga meeldib minu Tartu Ülikooli õppejõu, professor Mihkel Zilmeri lähenemine. Tema teadmised inimese ainevahetuse protsessidest on äärmiselt põhjalikud ja oma viimaste aastate avalikes esinemistes on ta tutvustanud uudset terminit – „süsteemne ravimine“. Kahtlemata on professor Zilmer kõige õigem inimene seda ise detailselt lahti rääkima, kuid teda parafraseerides koosneb diagnoosi saanud patsiendi jaoks süsteemne ravimine (süsteemne meditsiin) kolmest komponendist: raviainest, ravi toetavast teaduspõhiselt korrigeeritud söömisest ja probleemi jaoks sobivatest tipp-toetusainetest. Mistahes komponendi puudumisel sellest kolmikust on paraku tegemist mittesüsteemse lähenemisega probleemidele.
Nagu varasemalt mainisin, siis kuna paljude inimeste jaoks päädib arsti juures käimine tavaliselt välja kirjutatud ravimi võtmisega, siis olemegi kaardistanud probleemi olemuse – kaks aspekti jäävad enamasti katmata. Seejuures on oluline märkida, et kergemate häirete korral ei saagi inimene mingit diagnoosi, mis tähendab, et just tipp-toetusaineteks liigituvad preparaadid ongi need, mida peaks tarvitama, et kasutada ära tänapäevaseid võimalusi elukvaliteedi hoidmiseks ja parendamiseks.
Tipp-toetusained. Mis need on ja milleks need sobivad?
Kõigepealt, need ei ole ravimid. Viimastel aastatel on mitmed väga tugevad rahvusvahelised teaduskompaniid arendanud pantenditud ja rahvusvahelisi auhindu võitnud innovatiivseid tehnoloogiaid, mis võimaldavad luua uusimaid preparaate. Nende puhul on farmakokineetilised ja kliinilised uuringud tõestanud sihtmärgilisi toimeid teatud tervisprobleemide võtmes. Need ongi seetõttu tipp-toetusained. Nende arv ei saa kunagi olema aga suur, sest kõik peab olema teaduspõhiselt tõestatud – nii toimeainete sisalduse õigsus, kvaliteet, vajatav annus, tehtud kliinilised uuringud, registreeritud patendid, rahvusvaheliste konkursside auhinnad. Need kõik väga olulised aspektid eristavadki tipptoetusaineid põhimõtteliselt ja sisuliselt tohutust hulgast toidulisanditest. See on väga vajalik teadmine, sest hetkel kuuluvad need veel üldnimetuse „toidulisandid“ alla, mistõttu nende selgeks eristamiseks muudest kasutatakse vahel veel ka mõistet „teaduspõhised tipp-toidulisandid“.
Tulles tagasi algusesse. Oma ala professionaalina olen alati olnud parimate lahenduste otsinguil ning need otsingud on olnud väga ajamahukad, sest nõu küsitakse ju väga eripalgeliste probleemide lahendamiseks ning ka iseenda ja oma lähedaste jaoks soovin alati anda endast maksimumi. Oma suureks üllatuseks leidsin, et maailma absoluutsesse tippu kuuluvate preparaatide väga hea portfell on tänapäeval reaalselt olemas ning kogu seda toetav kontseptsioon on loodud Eestis!
Just nimelt soovist inimesi harida ja ühiskonnale oma teadmistega tagasi anda, on ka professor Mihkel Zilmer aidanud luua innovatiivse, ainulaadse ja teaduspõhise kontseptsiooni/kaubamärgi PREMIO. PREMIO sündis nende inimeste soovist võimaldada inimestel tutvuda maailma absoluutsesse tippu kuuluvate teaduspõhiste preparaatidega (uusimad tipp-toetusainete preparaadid), osta neid mugavalt ja turvaliselt ning aidata populariseerida seda osa tippteadusest, mis tegeleb selliste tipp-preparaatide teaduspõhise arendamise ja uuringutega. Tooteid turustatakse veebikeskkonna https://premiostore.eu vahendusel, kust leiab piisava detailsusega infot iga soovija iga preparaadi kohta. Ammendav info on olemas nii eriala spetsialistile kui ka igale huvilisele. Seega, kes otsib, see leiab. Mulle oli kohe selge, et PREMIO meeskond on teinud ära rahvusvahelise kaliibriga mastaapse ja väga kvaliteetse töö ning mistahes toode nende portfellis kuulubki praegu maailma absoluutsesse tippu.
Konkreetselt vaimse tervise osas on selles portfellis mitmeid väga häid teaduspõhiseid tooteid, aga tooksin kaks neist ekstra esile:
PREMIO RE-LAXATION – tegemist on uue suurepärase tipp-preparaadiga, mis mõeldud lõõgastumiseks pingetest, mida on põhjustanud pidevad stressiseisundid, ning tervislikuma unemustri tekitamiseks. See sisaldab patenditud ja standardiseeritud sidrunmelissi ekstrakti, mis tänu innovaatilisele patenditud Phytosome™ liposomaalse tehnoloogia kasutamisele annab preparaadile toimeainete piisava püsivuse, väga kõrge biosaadavuse, sihtmärgiliste toimete efektiivsuse.
PREMIO Magtein – samuti maailma tippu kuuluv suurepärane toode, mida nimetatakse tinglikult ka „aju magneesiumiks“, kuna võrreldes teiste magneesiumiprepraatidega viib see ainsana väga tõhusalt (läbib väga hästi hematoentsefaalbarjääri) magneesiumi ajju kõrge biosaadavusega (suurendab efektiivselt magneesiumi kontsentratsiooni närvirakkudes: paraneb lühi- ja pikaajaline mälu, õppimisvõime, kognitiivsus, meeleolu, väheneb depressiivsus).
Preparaatidest rääkides kasutasite mitmel korral sõna „tehnoloogia“. Apteegis ja reklaamides kõlab tihti reklaamsõna „liposomaalne“ või „liposoomne“. Kuidas ikkagi sellega lood on?
Selle sõna meelevaldne kasutus on tarbijate tõsine eksitamine. Liposomaalse tehnoloogia teaduspõhisust, usaldusväärsust, tegelikku väljundit on kõigil lihtne kontrollida. Nimelt, tootel (pakendil, koduleheküljel, sh peab olema ka link) peab olema patenditud auhinnatud ja avaldatud teaduspublikatsioonidega kaetud kaubamärk, mis tõestab, et liposoomide loomistehnoloogia on teaduspõhiselt usaldusväärne, sest tekkinud osakeste puhul on tehtud ja avaldatud kõikide omaduste (õige suurus, pinnalaeng jt) tipptehnoloogilised määramised. PREMIO portfellis on sellised kaubamärgid olemas: LipiSperse®, PhytosomeTM, PlexoZome®, AquaCelle®, CPO®. Ilma sellise, st täpselt kontrollitava teadusinfota on sõnad „liposomaalne“, „liposoomne“ teaduspõhisuseta müügiloosungid, millele pole selle sõna lihtsalt kuulmise/lugemise järel mõtet kulutusi teha.
Kas neid tipp-toetusaineid tarvitades saab ravimitest sootuks loobuda?
Kindlasti mitte. Need pole ravimid. Küll oleks vaja inimestel teada, et nendega PREMIO põhjalikul kodulehel tutvudes on võimalik saada informatsiooni, milliste probleemide korral võiks vastava tipp-toetusaine täpne kasutamine olla riske ja vaevusi vähendav (elukvaliteeti hoidev ja parandav). Nendes soovitatud annustes ja kasutamisjuhiseid täpselt järgides ei sega need ka raviainete toimeid. Seega lihtsalt öeldes: tihedamini ja paremini „süsteemset meditsiini“.
Kas soovid midagi veel inimestele rõhutada?
Soovitan hoiduda valdavalt mõjuisikute kaudu reklaamitavate igasugu suvaliste toidulisandite tarvitamisest. Kui lugesite eelneva korralikult mõttega läbi, peaks olema selge, miks seda ei tasu teha, aga lisandub ju ka kasutu rahakulutus. Teile olulistes asjades, mida tervis peaks igaühe jaoks kahtlemata olema, tasub usaldada ennast pidevalt ja süsteemselt täiendavaid ning tõepoolest väga hea tasemega tippspetsialiste ning kindlasti teid informeerivat, harivat ja abistavat allikat – premiostore.eu lehte. Seal on alati iga preparaadi juures olemas just antud konkreetse preparaadiga tehtud tipptasemel teadusuuringud, kliinilised uuringud, rahvusvahelised avaldatud teaduspublikatsioonid jm kohustuslik usaldusväärne teaduspõhine info. Olen veendunud, et PREMIO kontseptsioon ongi loodud selleks, et inimesi igakülgselt aidata, sh kaitsta igasugu katteta müügiloosungitega 24/7 toimuva töötlemise vastu.