Dengepalavik on jõudnud Euroopasse. Kui raske haigusega on tegemist ja kuidas reisides mitte nakatuda?
(25)Inimesele ohtlikke viiruseid edasikandvad sääseliigid on levinud üle maailma ja seetõttu on ka denge palavik muutunud rahvusvaheliseks terviseprobleemiks. Viirust kandvad sääsed on end tänaseks sisse seadnud ka mitmes Euroopa riigis. Lääne-Tallinna Keskhaigla nakkushaiguste arst dr Helen Mülle selgitab, kui ohtliku viirusega on tegu ja mida teha, et nakatumist ennetada.
Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel haigestub igal aastal dengepalavikku 50-100 miljonit inimest. Viiruse tagajärjel sureb igal aastal 20 000-25 000 inimest, kellest enamik on lapsed. Raske haiguskulg ohustabki Mülle sõnul eelkõige lapsi ja noori. Riskirühma kuuluvad ka lapseootel naised, sest viirus on lootele ohtlik.
Kõrge palavik ja lööve
Mülle sõnul on haiguse kulg enamasti siiski pigem kerge. „Enamikul juhtudest ei põhjusta denge sümptomeid,“ kinnitab arst. Kuni 80 protsenti nakatunutest on asümptomaatilised.
Mõnikord võib haiguse algus olla äge ning tekib kõrge palavik koos pea-, liigese- lihas- ja seljavaludega. Samuti võib esineda iiveldust ja oksendamist.