„Kui laps hakkab kurtma, et pepu enne magamajäämist sügeleb, on teada, et jälle ussid.“ Kuidas hoiduda sooleparasiitidest?
(2)Sooleparasiidid on maamunal eksisteerinud sama kaua kui elu ja nakkuse võib saada üsna lihtsalt, kui süüa toorevõitu saastunud toitu, mitte pesta korralikult käsi ja köögivilju või tegeleda nunnu, kuid parasiitidega nakatunud kiisu või kutsuga. Aeg-ajalt kohtavad arstid hirmsaid lugusid kehast väljuvatest „kõhuussidest“, kuid pigem jäävad sellised lood järjest harvemaks.
Kooliajal viitasid kaaslased klassi kõige saledamale tüdrukule, kellel pidavat olema kõhus paeluss, mis takistas teismelisel neiul kaalu kogumist ja aitas püsida ekstreemselt sale. Saledus oli väga oluline ja sestap hindas ussi „omanik“ asjade käiku lausa heaks ning leidus ka tüdrukuid, kes enda sellist kehakaalu kontrolli all hoidvat „kaaslast“ lausa soovisid.
Laiuss, mis levib mageveekaladega (haug, luts jne), võib inimese kehas kasvada kümnete meetrite pikkuseks ja elada aastaid oma peremehe organismis nii, et inimene seda tähele ei panegi. Kui aastakümneid tagasi oli laiussiga nakatumine võrdlemisi tavaline Peipsi rannarahva hulgas, kuna armastati süüa pooltoorest kala, siis tänapäeval on need juhtumid jäänud väga harvaks. Peipsi äärsel rahval oli laiussiga seoses veider uskumus – kui kehast väljuv uss ümber tikripõõsa kerida, olevat võimalik temast lahti saada...