Tervisesportlase koduapteek: millistest toidulisanditest on sportijale enim kasu ja millega leevendada vaevavat lihas- või liigesvalu
Iga pühendunud tervisesportlane vajab kodust apteeki, kus on vahendid taastumise kiirendamiseks, jõudluse parandamiseks ja vigastuste leevendamiseks. Proviisor Triinu Entsik-Grünberg jagab soovitusi, kuidas pakkuda kehale vajalikke toitaineid ning mis aitab ravida lihasvalu ja hõõrdumist.
Aktiivse tervisespordiga alustades on oluline kainelt hinnata, milline on meie vorm ja tervislik seisund. Sellest lähtudes tuleks paika panna treeningplaan ja valida koormused, et endale mitte liiga teha. Kui talvisel hooajal üldse ei liigutatud võib treeningutega alustamine tuua kaasa valu või ragisemist liigestes ja trennijärgse üleväsimuse. Samuti võib koormusest taastumine oodatust pikemat aega võtta. Kindlasti tuleb taas harjuda ka vahenditega, millega sporti tehakse. Sadul on iga hooaja alguses kõva ja hõõrub, uued jooksutossud vajavad sisse kandmist ning võivad tekitada ville.
Et tervisesport kujuneks tõesti tervislikuks, peaks hoolt kandma, et treeningu ja puhkuse vahekord oleks tasakaalus. Treeningud ei tohiks toimuda väsimuse foonil, kuna töövõime on sellises olekus langenud ja treeningu efekt seega madal. Samuti on sellise olekus lihtne haigestuda või end vigastada.
Leevendus lihas- ja liigesevalule
Kui treeningutega on liiale mindud ja ülekoormusest on tekkinud liigese- ja lihasvalu, siis on seda võimalik ravimitega leevendada. Oluline on seejuures märkida, et valuvaigistite toel saavutatud parema enesetunde harjal ei tohiks kohe kindlasti jätkata treeningutega, vaid tuleks lasta organismil taastuda.
Liigese-lihasevalu leevendamiseks võib kasutada mittesteroidseid valuvaigistavaid-põletikuvastaseid tablette, mida tuleb kindlasti manustada tootja poolt ette nähtud koguses. Õige doseerimine on ülimalt oluline, kuna lisaks sellele, et aladoos ei paku valule leevendust, võib hiljem hoopis lisakahju tekitada. Samuti on oluline teada, et ibuprofeeni, deksketoprofeeni, naprokseeni, ketoprofeeni ja diklofenakki sisaldavaid preparaate, millel on nii põletikuvastane, liigeseturset vähendav kui ka valuvaigistav toime, ei tohiks tableti kujul kindlasti koos tarbida.