„Nõustaja roll on antud kontekstis väga oluline, sest aitab välja selgitada ja valida patsiendi vajaduste ning soovide põhine rasestumisvastane vahend, arvesta­des naise vanust, tervist ja elustiili. Nõustamisele saavad pöörduda ka patsiendid, kes soovivad kordusretsepti või oma senise rasestumisvastase vahendi kasutamise lõpetamist ning arutada, millised uued vahendid võiks sobida. Selle nõu saamiseks ei pea tingimata minema günekoloogi vastuvõtule, kuhu järjekorrad on pikad, vaid piisab spetsialiseerunud ämmaemandaga konsulteerimisest,“ lisab Rootalu. 

ITK ämmaemand Rootalu nendib, et kahetsusväärselt käivad patsiendid vanuses 27 kuni 44 elu­aastat naistekliinikus nõustamisel harvemini. Samas nõu, mida nad on varem Noortekabinetist saanud, ei pruugi erinevatel põhjustel neile enam sobida. „Kindlasti ei tohiks aga pelgalt vanuse tõttu kontratseptsioonist loobuda, kui ei soovita rasestuda. Julgustan kõiki naisi rasestumisvastastest vahenditest loobumist ja rasestumiseks valmistumist arutama koos oma ämmaemandaga,“ ütleb ta. 

Vastuvõtule saab registreerida telefonil 666 1900 või läbi veebilehe www.terviseportaal.ee. ITK naistekliinik pakub naistele usaldusväärset ja professionaalset abi oma tervise eest hoolitsemisel, kliinikusse saab pöörduda nii nõustamiseks, regulaarseks kontrolliks kui ka erinevate günekoloogiliste vaevuste korral.

Seda, milliste sümptomite korral pöörduda naistearsti vastuvõtule, selgitab Confido naistearst dr Lea Lang. Naistearsti sõnul tuleb günekoloogilise kontrolliga alustada suguelu alustamisel ja külastada naistearsti regulaarselt ühe kuni kahe aasta tagant.

Veritsushäired, nagu vererohked menstruatsioonid ja tsüklivälised veritsused. Vererohked menstruatsioonid on sage probleem, millele ei osata tähelepanu pöörata ning olukorraga kohanetakse. Ei ole harv, kus üldises tervisekontrollis tuvastatakse aneemia ning põhjust uurides selgub, et tegemist on vererohke menstruatsiooniga. Tsükliväline veritsus võib olla ka füsioloogiline (näiteks ovulatsiooni ajal), kuid vajalik on täpsustada või välistada teised põhjused (sugulisel teel levivad infektsioonid, HPV kandlus, struktuursed muutused, näiteks endomeetriumi polüüp jm)...