Energiat napib? Neli lihtsat soovitust, kuidas turgutada oma ainevahetust ja pääseda väsimusest
Peale pikka ja pimedat talve sooviks taas rohkem ringi käia, avastada ja kogeda. Samas ei taha organism meie vaimu elavnemisega kaasa tulla ja tunneme end hoopis kurnatuna. Ka meie immuunsüsteem on nõrk, mistõttu oleme viirushaigustele väga vastuvõtlikud. Proviisor Triinu Entsik-Grünberg jagab soovitusi, kuidas oma organismi ergutada.
Keha vastupanuvõimet ja kevadist energiataset mõjutab meie igapäevane toidusedel. Sageli ei ole see piisavalt mitmekülgne. Tihti ei ole kasu ka püüdlikust menüü jälgimisest, kuna üle talve säilitatud kohalikud puu- ja köögiviljade vitamiinide ning mineraalide sisaldus on kevadeks oluliselt vähenenud. Sellepärast ei saa ka imestada, et suurem väsimus just kevadel kallale kipub.
Samuti muutume esimeste soojemate päiksekiirte saabudes uljaks ja loobume liiga aegsasti sallidest, mütsidest ja muust soojemast riietusest. Kevadtuuled ja temperatuurid on aga sageli salalikud. Nii on lihtne külmetuda, mis muudab juba niigi nõrga immuunsüsteemi veelgi nõrgemaks ja organism ei suuda meid ümbritsevatele viirushaigustele vastu panna.
Nüüd, kus COVID-19 pandeemiast on mõned aastad möödas, on näha, et inimesed on hakanud haigeks olemisse ning enda ravimisse taas kergekäelisemalt suhtuma. Ei võeta aega haige olla, sageli ei jääda koju ka siis, kui tuntakse, et ollakse haigeks jäämas. Kohe kui tervis vähegi lubab minnakse pooltõbisena tagasi tööle. Liiga vara tööle ja trenni naastes on organism veel endiselt nõrk, mistõttu võib väga kergesti uuesti haigestuda. Kevadväsimuse foonil on immuunsüsteem eriti vastuvõtlik erinevatele viirushaigustele. Ennast ei tasu lasta petta mõttest, et suurem viirushaiguste hooaeg on juba möödas.