Kuidas rauapuudus ära tunda ja selle varu taastada? Proviisor annab nõu
Proviisor Triinu Entsik-Grünberg selgitab detailselt, millest rauavaegusaneemia võib tekkida, kellel on suurem risk selle tekkeks, milliseid tõsiseid vaevusi aneemia põhjustab ning kuidas teha õigesti rauapreparaadi kuuri.
Raua puhul võib ilma liialdamata öelda, et organism vajab seda nagu hapnikku. Õigemini vajab keha seda sama palju kui hapnikku, kuna just raud seob kopsudes hapnikku ja vastutab selle laiali kandmise eest organismis.
Suurem osa organismis leiduvast rauast paikneb hemoglobiini ja müoglobiini koostises, mille abil transporditakse hapnikku kudedesse ning lihastesse, sealhulgas südamelihasesse. Lisaks eelnimetatud valkudele leidub rauda ka paljude ensüümide koostises, läbi mille osaleb see ka keha energiatootmises ning immuunsüsteemi töös.
Aneemia sümptomid
Rauapuudus ehk aneemia on sage tervisemure, mida esineb aeg-ajalt koguni kolmandikul inimestest. Kui rauda on organismis piisavalt ja koed saavad seeläbi piisavalt hapnikku, tunneme end terve ja värskena. Rauaaneemia puhul punaste vereliblede hulk veres langeb, see pärsib vere võimet hapnikku kudedesse transportida ja nii tekkib kehas hapnikudefitsiit.
Juba põgusalt alanenud rauataseme langus organismis võib põhjustada jõuetust, väsimust, füüsilise võimekuse langust, hingeldamist, õhupuudust, südame pekslemist, kahvatut jumet, lõhenevaid ja välja langenud juukseid, katkisi suunurki, isutust, valu südames, aga ka külmetavaid käsi ning jalgu.
Samuti tingib rauaaneemia vaimse võimekuse, tähelepanuvõime ja meeleolu langust, motivatsioonipuudust, apaatsust ning peavalusid. Ka sportliku võimekuse langus võib olla otseses seoses rauapuudusega.
Rauavaeguse põhjused ja riskirühmad
Rauaaneemia kõige levinumad põhjused on...