KUULA | Neuroloog migreenist: ravivõimalused on üha paremad, Eestisse on jõudnud uued rohud
Kui peavalu on hommikul ärgates nii tugev, et süda läheb pahaks ja isegi valgus ning helid teevad haiget, on suur tõenäosus, et alanud on järjekordne migreenihoog. Kuidas on suhtumine migreeni ja selle ravisse aja jooksul muutunud ja mismoodi tänapäeva migreeni ravitakse, räägib saates „Tark arst taskus“ Lääne-Tallinna Keskhaigla Närvihaiguste ja psühhiaatria kliiniku ülemarst-juhataja dr Katrin Gross-Paju.
Lääne-Tallinna Keskhaigla saates selgitame migreeni olemust, selle peamisi põhjuseid ja vallandajaid. Ühtlasi toob dr Katrin Gross-Paju välja, mis on muutunud lähenemises migreeni käivitajatesse ja migreeni ravisse.
Räägime ka sellest, kuidas erineb episoodiline migreen kroonilisest migreenist ja mismoodi mõjutab see erinevus ravivõimalusi. Juttu tuleb stressiga seotud migreenist ja ka menstruatsioonieelsest migreenist ning neuroloog tõdeb, et kuigi viimane kipub ravile halvasti alluma, on ravivõimalused viimasel ajal õnneks tunduvalt paranenud.
Arutleme, kuidas migreen mõjutab vaimset tervist ja heaolu ning millised on seosed migreeni ja depressiooni ning migreeni ja südame-veresoonkonna haiguste vahel.
On tõsi, et migreen mõjutab inimese elukvaliteeti ja töövõimet, kuid tänapäevased ravivõimalused muudavad migreeniga hakkamasaamise üha paremaks. On lootustandev, et turule on jõudnud mitmeid uusi migreeniravimeid ja et Eestiski on osad neist juba kättesaadavad ja Tervisekassa soodusnimekirjas.