Levinud hirm: mida ütleb hambaarst inimeste kohta, kes hambaravi kardavad? Kuidas ebamugavust ja ärevust vähendada
Nii mõnigi arstlik protseduur on vähemal või suuremal määral ebamugav ja vahel ka valulik. Meditsiin areneb kiirelt ja tänapäeval on hambaraviprotseduurid tunduvalt paremini talutavad kui aastakümneid tagasi. Ent ammused mälestused hambaarstitoolis kogetud piinadest on visad kaduma. Moodne hambaravi hirmuks põhjust ei anna, kuid patsiente, kes selle ees ärevust, hirmu või isegi isegi paanikat tunnevad on endiselt palju.
Pika kogemusega hambaarst jagab, kuidas ebamugavust ja hirmu vähendada.
Seltskonnas võõraste inimestega suheldes jõuab jutujärg varem või hiljem töö ja seega ka minu ameti juurde. Kuuldes, et olen hambaarst, jagunevad reaktsioonid kaheks. Vestluspartner võib hõisata laia naeratusega, et tal on nii hea hambaarst, kellega ta on väga rahul, kuid üsna tihti võib kahjuks kuulda ka: „Oi, ma vihkan hambaarste!“ või „Ma kardan hambaarsti!“. Kuna olen sellisteks väljaütlemisteks juba eos valmis, siis ma isiklikult ei solvu ning pigem uurin, kuidas sellised veendumused on tekkinud ja miks inimesed endiselt hambaarsti kardavad.
Tavaliselt on hirm tekkinud pärast ebameeldivat kogemust. Alati ei pruugigi tegemist olla valusa protseduuriga, vaid hoopis puuduliku kommunikatsiooniga arsti ja patsiendi vahel. Ärevusel ja ärevusel on vahe. Väga paljud inimesed tunnevad enne hambaarstile minekut kerget ärevust. Teatud hulgal inimestel on aga keskmine või kõrge ärevusefoon, kuid sellegipoolest käivad nad regulaarselt hambaarsti vastuvõtul. Kui inimene on kartlik, siis võib iga negatiivne kogemus tema hambaravi käitumise harjumusi muuta.