TERVISEUUDIS | Kumb info talletamise viis arendab mälu ja õppimisvõimet, kas käsitsi kirjutamine või klaviatuuril tippimine?
(1)Digitaalse valdkonna arenemise tõttu väheneb on käsitsi kirjutamine kiiresti – kasutame suhtlemiseks ja märkmete tegemiseks nutivahendeid ning paberist kalendrid ja konspektivihikud hakkavad minevikku jääma. Nutiseadme klaviatuur on muutunud meie sõrmedele omasemaks kui pastakas või pliiats. Selgub, et see ei ole meie ajule hea.
Märkimisväärne hulk tõendeid näitab, et käsitsi kirjutamine stimuleerib paljusid keerukaid ajuühendusi, mis on olulised uue teabe salvestamiseks ja mälestuste loomiseks.
Kõige värskem uuring sel teemal avaldati möödunud kuul teadusajakirjas Frontiers in Psychology. Norra teadlased palusid osal üliõpilastel kirjutada sõnu, kasutades selleks digitaalset pliiatsit ja puuteekraani, ning teistel tippida sõnu puuteekraani klaviatuuril ühe sõrmega. Samal ajal mõõdeti nende ajukoore elektrilist aktiivsust elektroentsefalograafiga (EEG). EEG on psühhofüsioloogiline mõõtmisvahend, mis võimaldab millisekundi täpsusega koguda informatsiooni ajus parasjagu toimuva kohta. Selgus, et neil, kes...