Sei tõi välja viis olukorda, mille puhul saab lahenduse apteegist.

Külmetushaiguste ravi

Külmetushaiguste ravi keskendub enamasti sümptomite leevendamisele ning apteegist saab nõu nii erinevate viirushaiguste ja nende sümptomite kohta kui ka ravimite ja palavikualandajate kasutamise, annustamise ning võimalike koos- ja kõrvaltoimete osas.

Viiruse kahtluse korral saab apteegist soetada ka kiirteste tuvastamaks millise viirusega täpsemalt tegu võib olla. Viirushaiguse määramine on oluline, sest kuigi haiguste tunnused võivad olla sarnased, võib ravi olla erinev. Lisaks juba üsna harjumuspäraseks saanud Covid-19 ja gripikiirtestidele on apteekides saadaval ka kiirtestid adeno- ja rotaviiruse tuvastamiseks. Nii rotaviirus kui ka adenoviirus on inimestel ühed peamised nakkusliku kõhuviiruse, kurgupõletiku, bronhiidi või silmapõletiku põhjustajad, eriti lastel ning eakatel.

Südameapteekides on saadaval ka näiteks neliktestid, mis lisaks SARS-CoV-2 ning A- ja B-gripi antigeenidele tuvastavad ka RS-viiruse antigeenid. Kuna jõulupühadel külastatakse sagedasi eakaid vanemaid ja vanavanemaid, kes on gripi- ja Covid-19 viiruse riskigrupis, siis tuleb kasuks sümptomite ilmnemisel teha kiirtest ning positiivse tulemuse korral lükata vanavanemate külastamine edasi, kuniks haigus on möödunud.

Ravimite koosmõju ja kõrvaltoimed

Ravimiteadlasena on apteekritel laiad teadmised ka ravimite koosmõjude kohta, mis on ravimeid soovitades väga oluline. Ka näiteks peavalu leevendamiseks sobivat valuvaigistit valides peab arvestama, kas ja milliseid ravimeid klient veel igapäevaselt võtab. Näiteks ei pruugi ibuprofeen või teised sarnased mittesteroidsed põletikuvastased ained sobida juhul, kui kasutatakse nii öelda verd vedeldavaid ravimeid. Samuti peab ettevaatlik olema, kui plaanitakse kasutada „gripiteesid“, kus on mitmeid erinevaid raviaineid sees, millest mõned ei pruugi sobida südameveresoonkonna haiguste puhul. Lisaks peaks jälgima, et „gripiteedega“ samaaegselt ei võetaks juurde sama toimeainet sisaldavaid teisi käsimüügiravimeid. Seega, kui inimene tarvitab igapäevaselt mõnda ravimit ning tekib vajadus võtta lisaks ka mõnda teist ravimit (ükskõik, kas käsimüügi- või retseptiravimit), tasub alati apteekri käest nõu küsida. Selleks ei pea alati apteeki kohale minema – ravimialast nõu saab mugavalt küsida ka e-apteekri käest, kes on veebis kättesaadav ka pärast tööpäeva ning nädalavahetuseti.

Kergemad traumad ja haavad

Ka kergemate traumade, vigastuste ja haavade puhul pole alati vajalik erakorralise meditsiini osakonda pöörduda. Talvise libedusega kukkudes kergema vigastuse puhul tasub samuti apteegist läbi minna, sest apteeker oskab anda esmase hinnangu ja aidata valida sobiva tugisideme või ortoosi ning loomulikult soovitada ravimit ka valu leevendamiseks. Apteeker oskab nõustada nii väiksemate haavade - näiteks kriimustuste, nahakahjustuste, põletuste ja pindmised haavade ravi ning hooldusvahendite osas. Südameapteegi valitud apteekides töötab ka erialase koolituse saanud ortoosinõustaja, kes oskab leida vajaliku ortoosi või abivahendi traumast taastumiseks.

Toidulisandite tarvitamine

Kõige sagedamini pöördutakse apteeki ravimialaste ja toidulisanditega seotud küsimustega. Järjest populaarsemaks on muutunud küsimused, milliseid toidulisandeid peaks tarvitama haiguste ennetamiseks, milliseid unehäirete korral, mis aitaks vähendada väsimust jne. Apteeker aitab kliendi sümptomite põhjal sobiva toidulisandi või ravimi välja valida või soovitab sümptomitele vastavat kiirtesti või analüüsi tervisenäitajate mõõtmiseks. Enne toidulisandite soetamist on apteegis kohapeal või kaasaostetava kiirtesti abil võimalik määrata erinevate tervisenäitajate, näiteks hemoglobiini, üldkolesterooli, D-vitamiini ja veresuhkru taset.

Allergiad ja nahaprobleemid

Proviisorid ja farmatseudid oskavad anda soovitusi ka erinevate nahaprobleemide ja/või löövete puhul ning anda nõu naha kuivuse, ärrituse, akne või ekseemi raviks mõeldud käsimüügiravimite ja naha hooldustoodete kohta ning juhendada nende õiget kasutamist ja annustamist. Samuti on apteekritel teadmised erinevate allergiliste reaktsioonide osas ning nende leevendamiseks mõeldud ravimite kohta. Südameapteek on Allergialiidu ametlik partner ning valitud apteekrid on saanud allergiate erikoolituse. Allergialiidu partnerapteegid tunneb ära vastava märgise järgi.

Jaga
Kommentaarid