Toitumine aju heaks: need toidud ja vitamiinid aitavad mälu erksana hoida
No ei tule see nimi meelde, kirume vahel end mitu korda päevas, kui mälu otsustaval hetkel alt veab. Unustada on loomulik, aga teatud piirini. Kuidas oma mälu ja õppimisvõimet töökorras hoida, selgitab proviisor Triinu Entsik-Grünberg.
Et meie aju kuni kõrge vanuseni muutustega toime tuleks ja vajalikke uusi seoseid looks, tuleb seda treenida. Nii areneb meie õppimisvõime ja hoiame toimimas ka mälu. Sama tähtis on aga seegi, millega oma aju toidame. Lihtsustatult vajab aju vajalikke vitamiine ja toitaineid ning regulaarset ja piisavat puhkust. Lisaks on vaja tagada aju piisav varustatus hapnikuga. Seda on võimalik saavutada kogu organismi heas vormis ja tervise juures hoides ning tervisehädade riske maandades.
Meie loovust ja võimet kriitilistes olukordades adekvaatselt reageerida ning probleeme lahendada pärsib aina sagedamini ebapiisav uni. Eriti olulised on sügava une faasid, mil aju saab ärkveloleku ajal loodud seoseid korrastada ja taastuda. Püüdes oma elu rööbastele seada ja eesmärke saavutada, ei tohiks seega une arvelt kokku hoida.
Peale unepuuduse loetakse üheks aju suurimaks vaenlaseks ka stressi. Kui lasta sellel areneda krooniliseks, võib see hävitada ajurakke ja kahjustada aju seda osa, kus pöördutakse vanade mälestuste poole ja talletatakse uusi. Kognitiivsete võimete pärssijateks loetakse ka ärevust, kroonilist muretsemist ja depressiooni.
Mis on tervislik meie kehale, on hea ka ajule ehk toetab mälu. Seetõttu on oluline teada nii seda, mida peaksime sööma, kui ka seda, mida tuleks vältida...