VAATA või KUULA | Eestis tehakse uudset uriinipidamatuse Bulkamidi ravi, mis sobib hästi ka sünnitusjärgse stress-tüüpi uriinipidamatuse korral
Uriinipidamatus on jätkuvalt piinlik tabuteema ja paraku ei julgeta seda probleemi tunnistada tihti isegi mitte endale, arstist rääkimata. Lääne-Tallinna Keskhaigla Naistekliiniku günekoloogia osakonna ülemarst-juhataja Külli Idla selgitab, millest on uriinipidamatuse probleem tingitud ja missugused on võimalused selle haiguse raviks.
„Kuni 54 protsenti Eesti naistest on oma elu jooksul kogenud uriinipidamatust. Meie arstidena enamikku neist ei näe, sest probleemi peetakse siiani häbiasjaks – eriti vanema põlvkonna hulgas,“ ütleb günekoloog Külli Idla. Ta kutsub siinkohal naisi üles julgusele uriinipidamatust tunnistama ja sel teemal rääkima, kuna ainult nii saab leida lahendusi sellele muret ning piinlikkust tekitavale terviseprobleemile.
Raseduse ajal esineb uriinipidamatust 30–60 protsendil naistest, sünnitusjärgselt 9–35 protsendil. Mõni aeg tagasi Eestis läbi viidud küsitluse alusel on oma elu jooksul uriinipidamatust kogenud 54 protsenti naistest. Eaga pidamatuse esinemissagedus kasvab – kõige vähem on pidamatust 18–34-aastastel naistel ja alates 55. eluaastast esineb uriinipidamatust juba 60 protsendil naistest.
„Näeme oma igapäevatöös pidevalt, et pidamatus põhjustab sotsiaalseid ja hügieenilisi probleeme. Naiste elukvaliteet on tõsiselt häiritud – nad häbenevad oma probleemiga kaasnevat uriinilõhna ja selle levimist, väldivad teatri- ja kontserdikülastusi, loobuvad reisimisest ning muudest harrastustest. Võimatu on spordiga tegeleda. Kohutavalt ebamugav on see „WC-st WC-ni“ elu. Meeleolu langeb ja kaob elurõõm, naised sulguvad enesesse ega suhtle enam,“ tõdeb arst. Ta toob välja, et uriinipidamatusega võivad sageneda ka infektsioonid.
Saates „Tark arst taskus“ tuleb juttu, millised on ennetavad meetmed, mis aitavad uriinipidamatust vältida, lisaks räägime erinevatest põhjustest, miks eri tüüpi uriinipidamatus tekib, ja viisidest, kuidas seda ravitakse. Pikemalt peatume Lääne-Tallinna Keskhaigla Naistekliinikus teostataval Bulkamidi ravil. Seda tehakse naistele alates 2023. aasta augustist ja protseduur on patsientide hulgas kiiresti populaarsust kogumas, sest see on lihtne, väheste tõsiste tüsistuste riskiga ja tulemuslik.