Proviisor annab nõu: millist tööd teevad organismis nooruse eliksiiriks nimetatud antioksüdandid ja kust neid saada
Vananemist peatavat võlurohtu alles otsitakse, kõige sagedamini peetakse aga tõhusaks noorusesäilitajaks antioksüdante. Jah, neidsamu, mida saad endale sisse süüa köögiviljapeenralt või puuviljavaagnalt. Kuidas antioksüdandid sind kaitsevad, selgitab proviisor Triinu Entsik-Grünberg.
Kõik elusorganismid koosnevad rakkudest. Et elus püsida, kasvada ja ennast taastoota, vajavad need energiat ja komponente, mida saab raku ainevahetuse kaudu. Selle protsessi käigus tekivad oksüdandid – vabad radikaalid, mida organism vajab ainevahetuse ja rakkude talitluse tagamiseks. Liigses koguses muutuvad need aga organismile ohtlikuks.
Oksüdandid võivad kahjustada nahka, südant ja veresoonkonda, silmi, närvisüsteemi, maksa. Liigsete vabade radikaalide negatiivne mõju on salakaval – see ei avaldu kohe, vaid alles mõne aja möödudes. Kui rakud hakkavad hävima, tekivad kahjustused, mis toovad omakorda kaskaadina kaasa enneaegse vananemise ilmingud või ka haigused.
Et oksüdantide teket reguleerida ja pidurdada, on vaja antioksüdante. Need neutraliseerivad vabu radikaale ja aitavad taastada lõhutud rakumembraane. Oma positiivse mõjuga tugevdavad antioksüdandid organismi immuunsüsteemi, taastavad elujõudu, pidurdavad naha vananemist, reguleerivad ainevahetust ja kehakaalu ning parandavad seedimist. Antioksüdantidele omistatakse ka silmade tervist kaitsev ja nägemist parandav mõju, võime aju töökorras hoida ja sellega Alzheimeri tõve riski vähendada. Seegi pole veel kõik...